Skip to main content

Codzienne rytuały, takie jak kąpiel, stanowią doskonałą okazję, aby zapewnić dziecku bogate doświadczenia wielozmysłowe, które obejmują częste dotykanie niemowlęcia i bezpośredni kontakt wzrokowy, a także możliwość zapoznania dziecka z nowymi fakturami, dźwiękami i zapachami.

Aby zrozumieć, co kąpiel niemowlęcia oznacza dla rodziców, w 2014 roku marka JOHNSON’S® zleciła przeprowadzenie ogólnoświatowej ankiety w siedmiu krajach (Brazylia, Kanada, Chiny, Indie, Filipiny, Wielka Brytania i USA) na grupie ponad 3,5 tys. osób dorosłych z dziećmi w wieku od 0 do 3 lat.24 Wyniki wskazują, że dla wielu rodziców kąpiel niemowlęcia to specjalne wydarzenie i opisują je jako najlepiej spędzony czas ze swoimi dziećmi. Jednak ponad połowa rodziców (63% rodziców w Wielkiej Brytanii) nie docenia znaczenia kąpieli w rozwoju mózgu ich dzieci.

Podczas kąpieli rodzice mogą zapewnić dzieciom stymulację wielozmysłową, dotykając ich rękami podczas masażu, nawiązując z nimi kontakt wzrokowy, mówiąc bezpośrednio do nich i stosując zapachy rozpoznawalne dla niemowląt.

Stosowanie zapachowych produktów do kąpieli i olejków do masażu może wzmocnić stymulację wielozmysłową u dzieci, co z kolei może przynieść korzyści fizjologiczne i rozwojowe. Jednak skóra noworodków różni się pod względem fizjologicznym od skóry starszych dzieci i osób dorosłych, jeśli chodzi o jej strukturę, skład i funkcję. W pierwszych tygodniach życia dziecka jest ona bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne i wykazuje większą skłonność do przesuszania się i podrażnień.

Obawy dotyczące zdrowia skóry doprowadziły do sprzeczności między krajowymi wytycznymi i poradami lekarskimi dotyczącymi pielęgnacji noworodków a coraz liczniejszymi dowodami przemawiającymi za stosowaniem specjalnie opracowanych środków do oczyszczania skóry, które wywierają minimalny wpływ na pH powierzchni skóry noworodka. Ten konflikt przyczynia się do dezorientacji i powstawania mitów wśród rodziców na temat tego, na czym polega właściwa pielęgnacja skóry ich dzieci.

Na stronach „Najczęściej zadawane pytania dotyczące pielęgnacji skóry niemowląt” i „Badania kliniczne” można znaleźć więcej popularnych pytań na temat pielęgnacji skóry niemowląt wraz z odpowiedziami opartymi na udokumentowanych faktach.

Odwołania do przypisów zawartych w tekście znajdują się w zakładce Literatura w menu po prawej stronie.

Powrót do góry