Skip to main content

Jak kąpać niemowlę

Bathing newborn with Johnson's® CottonTouch™ newborn wash & shampoo

Jak kąpać niemowlę?

Bąbelki, chlapanie, gaworzenie i radosny chichot — kąpiel szybko może stać się ulubioną porą dnia maluszka. Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem, aby poznać podstawowe informacje i kilka nowych wskazówek.

Kąpiel nie tylko relaksuje dziecko, ale też pozwala budować więź między nim a rodzicem. To także czas radości i zabawy po całym ciężkim dniu. Kąpiel, podobnie jak masaż, może być świetnym sposobem na przygotowanie dziecka do snu.

Woda to za mało

Aby oczyścić skórę dziecka, nie wystarczy użyć wody. Niektóre zanieczyszczenia kryjące się pod pieluszką i ubrankami rozpuszczają się w tłuszczu — nie usuniesz ich wodą. Ich pozostawienie na delikatnej skórze dziecka może zmniejszyć skuteczność bariery chroniącej maluszka przed środowiskiem zewnętrznym. Sama woda może także przesuszyć skórę dziecka. Badania wykazały, że częste korzystanie wyłącznie z wody, szczególnie twardej lub chlorowanej, może być przyczyną utraty wilgoci z komórek skóry, co z kolei powoduje podrażnienia i zaczerwienienia.

Jako pomoc w skutecznym oczyszczaniu zaleca się stosowanie łagodnego środka myjącego dla dzieci, takiego jak JOHNSON’S® Baby łagodny płyn do mycia ciała i włosów 3w1.

Idealny środek myjący dla dzieci:

Skutecznie usuwa zanieczyszczenia i jest łagodny dla skóry niemowlęcia.

Kąpiel noworodka

Większość pracowników opieki zdrowotnej zaleca kąpanie noworodków 2 lub 3 razy w tygodniu i zwiększanie częstotliwości z wiekiem dziecka. Nawet jeśli nie kąpie się dziecka każdego dnia, dla większości mam alternatywą jest przemycie malutkich dzieci gąbką.
Dowiedz się, jak utrzymać dziecko w czystości między kąpielami.

Jak kąpać niemowlę?

Zlew kuchenny (z odsuniętym kranem i miękkimi ręcznikami lub wkładką piankową na spodzie) może być świetnym miejscem na kąpiel niemowlęcia. Można również użyć plastikowej wanienki umieszczonej w wannie, aby łatwiej było trzymać dziecko.

 1. 1.

  Zacznij od kilkunastu centymetrów ciepłej wody. Temperatura wody do kąpieli dziecka powinna wynosić około 37 stopni. Po napełnieniu zlewu lub wanny zamieszaj wodę ręką, aby nie było gorących miejsc. Zanim włożysz dziecko do kąpieli, sprawdź temperaturę wody wewnętrzną stroną nadgarstka, aby upewnić się, że nie jest za gorąca.

 2. 2.

  Delikatnie włóż dziecko do kąpieli, delikatnie podtrzymując jedną ręką jego plecy, główkę i kark. W czasie kąpieli myj dziecko jedną ręką, cały czas podtrzymując je drugą. Najlepiej wkładaj dziecko przodem lub bokiem do wanienki zanużając najpierw nóżki.

 3. 3.

  Bawełnianym wacikiem zwilżonym czystą, ciepłą wodą delikatnie przemyj oczy dziecka. Do każdego oka użyj nowego wacika i zawsze przecieraj oko od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Następnie przy użyciu miękkiej myjki przetrzyj od środka na zewnątrz usta, nos i całą buzię dziecka. Przetrzyj fałdki na szyi i nie zapomnij o miejscach za uszami!

 4. 4.

  W przypadku młodszych dzieci zmocz myjkę ciepłą wodą i użyj łagodnego środka myjącego przeznaczonego dla niemowląt, takiego jak płyn do mycia ciała i włosów 3w1 JOHNSON'S® TOP-TO-TOE®. Dla dzieci o większej ilości włosów można zastosować łagodny szampon, na przykład szampon JOHNSON'S® Baby. Nie bój się delikatnie przemywać miękkich miejsc na główce dziecka (tak zwanego ciemiączka).

 5. 5.

  Na końcu umyj obszar pieluszkowy. U dziewczynki obszar genitaliów przemywaj od przodu do tyłu. U chłopców delikatnie umyj penis i przemyj okolicę genitaliów, również od przodu do tyłu. W przypadku nieobrzezanych chłopców unikaj obciągania napletka.

 6. 6.

  Pozwól dziecku spędzić parę chwil w kąpieli i nacieszyć się ciepłą wodą. Polewaj je wodą z kubka, aby zapewnić mu ciepło. Uważaj na bieżącą wodę z kranu, ponieważ jej temperatura może czasem nagle się zmienić.

 7. 7.

  Złap dziecko obiema dłońmi pod paszki, podeprzyj główkę i podnieś je z kąpieli, a następnie szybko owiń ręcznikiem.

 8. 8.

  Wytrzyj dziecko dokładnie we wszystkich fałdkach, ponieważ nadmiar wilgoci może prowadzić do podrażnień skóry. Delikatnie dociskaj ręcznik, aby uniknąć uszkodzeń skóry.

 9. 9.

  Przed ubraniem dziecka użyj łagodnego środka nawilżającego, takiego jak hipoalergiczne mleczko JOHNSON’S® Baby o udowodnionej klinicznie łagodności i delikatności.

Wskazówki dotyczące kąpania małego dziecka

 • Myj tylko to, co widzisz. Unikaj wkładania czegokolwiek do kanału słuchowego lub nosa dziecka.
 • Każde dziecko jest inne, jednak niektóre z nich nie lubią kąpieli niedługo po karmieniu. Wiele mam uważa, że najlepszy czas na kąpiel jest przed jedzeniem.
 • I pamiętaj — NIGDY nie zostawiaj dziecka samego w kąpieli.

Kąpiel to idealny sposób na oddzielenie czasu aktywności od czasu spania, a jednocześnie okazja na pielęgnowanie więzi z dzieckiem. Nawet trudne dni wydają się łatwiejsze, jeśli kończysz wieczór, otulając ciepło i wygodnie w kocyk śliczne, czyste dziecko — akurat w porze na kołysankę.

Powrót do góry