Skip to main content

Mycie miejsc wymagających szczególnej uwagi

baby soapy feet

Mycie miejsc wymagających szczególnej uwagi.

Mycie miejsc wymagających szczególnej uwagi to znana alternatywa dla pełnej kąpieli. Kiedy kąpiel jest niemożliwa, wypróbuj chusteczek oczyszczających JOHNSON'S® Baby Pure Protect™, aby delikatnie i dokładnie oczyścić dziecko bez konieczności używania wody i osuszania.

Poniżej pomocna dłoń — przewodnik opisujący krok po kroku mycie miejsc wymagających szczególnej uwagi

Czemu myć miejsca wymagające szczególnej uwagi?

Utrzymanie skóry dziecka w czystości jest kluczowe dla jego zdrowia. Ponadto mycie dziecka jest cudownym doświadczeniem podtrzymującym więź.

Większość położnych i pracowników opieki zdrowotnej zaleca kąpanie noworodków dwa do trzech razy w tygodniu i zwiększanie częstotliwości z wiekiem dziecka. Nawet jeśli nie kąpie się dziecka każdego dnia, dla większości mam malutkich dzieci alternatywą jest umycie najważniejszych miejsc, zwłaszcza rano.

W ciągu dnia trzeba dbać o czystość okolicy pieluszkowej przy każdej zmianie pieluszki i myć buzię, fałdki pod bródką oraz rączki po każdym karmieniu.

Przygotowania

Upewnij się, że temperatura w pokoju jest odpowiednia (24°C), ponieważ dzieci szybko tracą ciepło. Potrzebne będą następujące przedmioty:

 • Miska/wanienka napełniona wodą o przyjemnej temperaturze (37°C). Sprawdź dłonią lub nadgarstkiem — woda powinna być ciepła, ale nie gorąca.
 • Duży, miękki ręcznik z kapturem
 • Miękka myjka lub waciki bawełniane
 • Łagodny środek myjący o specjalnej formule dla dzieci, na przykład JOHNSON’S® Baby łagodny płyn do mycia ciała i włosów 3w1

Po umyciu najważniejszych miejsc:

 • Oliwka dla dzieci lub mleczko nawilżające, na przykład JOHNSON’S® Baby mleczko intensywnie pielęgnujące
 • Czyste ubranka i pielucha
 • Kocyk
 • Miękka szczotka lub grzebień
 • Krem do okolicy pieluszkowej

Jak umyć najważniejsze miejsca

 1. Zadbaj, aby maluszek poczuł się bezpiecznie. Najpierw nalej ciepłej wody do miski, w razie potrzeby dodając cieplejszej. Mów do dziecka przez kilka minut, aby poczuło się bezpiecznie. Następnie rozbierz je, zostawiając pieluszkę, i owiń je w ręcznik.
 2. Oczy. Przytrzymując główkę, delikatnie przemyj okolice każdego oczka bawełnianym wacikiem zwilżonym ciepłą wodą. Zaletą wacików bawełnianych jest to, że nie pozostawiają strzępków. Do każdego oka użyj nowego wacika i zawsze przecieraj oczy od wewnętrznego do zewnętrznego kącika. Jeśli nie ma zaschniętej wydzieliny (śluzu), nie trzeba przemywać okolicy oczu. Nie przemywaj bezpośrednio samego oka.
 3. Buzia. Używając zmoczonego wacika bawełnianego lub miękkiej myjki, przemyj usta dziecka, nosek i całą buzię, zaczynając od środka i kierując się na zewnątrz. Zwróć uwagę na miejsca za uszami, pod podbródkiem i w fałdkach szyjnych. Pamiętaj — nigdy nie wkładaj niczego do kanału słuchowego lub nosa. Delikatnie osusz.
 4. Włosy. Trzymając dziecko owinięte ręcznikiem, włóż przedramię pod jego plecki, a dłoń pod główkę. Wolną ręką zmocz włosy dziecka myjką. Nałóż niewielką ilość płynu do mycia dla dzieci, na przykład specjalnie opracowanego, nieszczypiącego w oczy łagodnego płynu do mycia ciała i włosów 3w1 JOHNSON'S® i łagodnie wmasuj w całą skórę główki. Na dziecięcej główce znajduje się miękki punkt (tak zwane ciemiączko) w miejscu, gdzie kości czaszki jeszcze się nie zrosły do końca. Delikatne dotykanie i mycie tego obszaru jest bezpieczne. Wypłucz włosy dziecka wodą, aż do usunięcia środka myjącego. Połóż dziecko, łagodnie wytrzyj mu główkę i załóż na nią kaptur ręcznika, aby zapewnić dziecku ciepło.
 5. Okolica pieluszkowa. Utrzymując główkę i górną część ciała dziecka okryte rogiem ręcznika, zdejmij pieluszkę. Przemyj okolicę pieluszkową czystą, ciepłą wodą i łagodnym środkiem myjącym lub chusteczką dla dzieci o specjalnej formule. U dziewczynki po prostu łagodnie przetrzyj ten obszar od przodu do tyłu. U nieobrzezanego chłopca umyj penis i obszar genitaliów, unikając odciągania napletka. Przemywaj również od przodu do tyłu.
 6. Ochrona. Przed ubraniem dziecka można zastosować łagodne produkty pielęgnacyjne dla dzieci, aby nawilżyć skórę i zwiększyć komfort maluszka. JOHNSON’S® Baby mleczko intensywnie pielęgnujące to hipoalergiczny, sprawdzony pod względem łagodności i skuteczności produkt do delikatnej skóry dziecka. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie kremu ochronnego na okolicę pieluszkową, aby uchronić ją przed odparzeniami. Krem przeciw odparzeniom JOHNSON'S® Baby zapewnia łagodną i delikatną ochronę.
 7. Ubieranie. Ubierz dziecko i owiń je w kocyk, aby zapewnić mu ciepło. Przytul dziecko i ciesz się ze wspólnego spędzania czasu.
Powrót do góry