Skip to main content

Jak najlepiej wykorzystać czas kąpieli

Baby in towel after bath

Jak najlepiej wykorzystać czas kąpieli

Kąpiel to coś więcej niż tylko oczyszczanie ciała. To szansa na zabawę, naukę, rozwój i pielęgnowanie więzi z dzieckiem.

Jak sprawić, żeby kąpiel była zabawą

Codzienny rytuał może nabrać znaczenia, jeśli spojrzymy na niego z punktu widzenia wszystkich doświadczeń dziecka.

Twój łagodny, kochający dotyk podczas kąpieli i czas na przytulanie po niej wspierają zdrowy i szczęśliwy rozwój dziecka. Badania wykazały, że dotyk rodzica wpływa na zdrowy rozwój społeczno-emocjonalny i zwiększa zdolności motoryczne dziecka.

Rozwój społeczno-emocjonalny:

Co możesz zrobić Czego uczy się dziecko
Baw się dobrze i chwal dziecko za jego osiągnięcia, takie jak wyciskanie wody z gąbki czy bawienie się pływającą zabawką. Jest mądre i zdolne, a Ty uwielbiasz razem z nim przeżywać jego odkrycia podczas wspólnej zabawy.
Pozwól dziecku na nowe doświadczenia i zabawę, jak na przykład klepanie wody, które powoduje chlapanie. Umiejętność robienia rzeczy na zmianę i angażowania się we wspólne działania jest przyjemna i satysfakcjonująca.
Przytul dziecko po kąpieli i poświęć chwilę na cieszenie się Waszą więzią. Daj dziecku poczuć, że jest kochane — to buduje jego poczucie własnej wartości.

Umiejętności językowe i poznawcze:

Co możesz zrobić Czego uczy się dziecko
Porozumiewaj się z dzieckiem i działaj wspólnie z nim. Na przykład gdy dziecko wydaje dźwięki i gestykuluje tak, jakby chciało, aby przeczytać mu książeczkę, pochwal je i zrób to, o co prosi. Dziecko się komunikuje, a Ty je rozumiesz. To pokazuje, że dźwięki i działania to dobry sposób na przekazanie swoich myśli lub uczuć.
Podczas kąpieli mów do dziecka i tłumacz mu, co wspólnie robicie. Na przykład wrzuć gumową kaczuszkę do wody i zawołaj: „Patrz! Pływa!” Rozmowa z dzieckiem w czasie wspólnych działań pomaga dziecku uczyć się słów i takich pojęć jak tonięcie i pływanie.
Zadbaj, aby kąpiel była zabawą i pomagaj dziecku zdobywać nowe umiejętności. Pokaż mu, jak przykleić literki z gąbki do ściany kabiny prysznicowej lub jak sprawić, żeby gumowa kaczuszka zapiszczała. Naśladując Twoje czynności, dziecko uczy się działać, a jednocześnie buduje z Tobą więź.

Rozwój fizyczny:

Co możesz zrobić Czego uczy się dziecko
Zadbaj, aby kąpiel była zabawą i nauką, proponując dziecku zróżnicowane zabawki, tak żeby mogło poznawać świat dłońmi. Jak bawić się i poznawać świat na nowo z pozycji siedzącej. Przekładanie przedmiotów z ręki do ręki i używanie rąk do operowania przedmiotami, na przykład podczas próby przyklejenia naklejek kąpielowych do kabiny prysznicowej, dodaje dziecku pewności siebie.
Wskazuj dziecku części ciała, których akurat używa, i opowiadaj mu o nich. Pochwal dziecko, gdy rozpryskuje bańki mydlane i powiedz, której części ciała używa. Rozpoznawanie części ciała i zrozumienie, w jaki sposób używanie ich pomaga w osiągnięciu celów.

Chlapiąc rączkami lub upuszczając zabawkę do wanny, dziecko uczy się związków przyczynowo-skutkowych. Pomaga mu to zrozumieć, jak dzieją się rzeczy. Kiedy dziecko odsuwa pianę i odkrywa pod nią swój brzuszek, uczy się, że przedmioty nadal istnieją, choć ich nie widać — to bardzo ważna koncepcja.

A wszystkie Twoje wypowiedzi podczas tego szczególnego momentu pomagają rozwijać umiejętności językowe maluszka. I co najważniejsze, cała nauka odbywa się przy Tobie — jego ulubionej osobie!

 

 

Pamiętaj — aby kąpiel mogła być zabawą, trzeba zapewnić dziecku bezpieczeństwo. NIGDY nie zostawiaj dziecka samego w kąpieli. Nawet na sekundę. Wszystkie rzeczy potrzebne do kąpieli przygotuj wcześniej i pozwól, aby osoby dzwoniące do Ciebie nagrały się na pocztę głosową.

Powrót do góry