Skip to main content

Jak najlepiej wykorzystać czas kąpieli

Kąpiel to coś więcej niż tylko oczyszczanie ciała. To szansa na zabawę, naukę, rozwój i pielęgnowanie więzi z dzieckiem.

Jak sprawić, żeby kąpiel była zabawą

Codzienny rytuał może nabrać znaczenia, jeśli spojrzymy na niego z punktu widzenia wszystkich doświadczeń dziecka.

Twój łagodny, kochający dotyk podczas kąpieli i czas na przytulanie po niej wspierają zdrowy i szczęśliwy rozwój dziecka. Badania wykazały, że dotyk rodzica wpływa na zdrowy rozwój społeczno-emocjonalny i zwiększa zdolności motoryczne dziecka.

Rozwój społeczno-emocjonalny:

Co możesz zrobić Czego uczy się dziecko
Baw się dobrze i chwal dziecko za jego osiągnięcia, takie jak wyciskanie wody z gąbki czy bawienie się pływającą zabawką. Jest mądre i zdolne, a Ty uwielbiasz razem z nim przeżywać jego odkrycia podczas wspólnej zabawy.
Pozwól dziecku na nowe doświadczenia i zabawę, jak na przykład klepanie wody, które powoduje chlapanie. Umiejętność robienia rzeczy na zmianę i angażowania się we wspólne działania jest przyjemna i satysfakcjonująca.
Przytul dziecko po kąpieli i poświęć chwilę na cieszenie się Waszą więzią. Daj dziecku poczuć, że jest kochane — to buduje jego poczucie własnej wartości.

Umiejętności językowe i poznawcze:

Co możesz zrobić Czego uczy się dziecko
Porozumiewaj się z dzieckiem i działaj wspólnie z nim. Na przykład gdy dziecko wydaje dźwięki i gestykuluje tak, jakby chciało, aby przeczytać mu książeczkę, pochwal je i zrób to, o co prosi. Dziecko się komunikuje, a Ty je rozumiesz. To pokazuje, że dźwięki i działania to dobry sposób na przekazanie swoich myśli lub uczuć.
Podczas kąpieli mów do dziecka i tłumacz mu, co wspólnie robicie. Na przykład wrzuć gumową kaczuszkę do wody i zawołaj: „Patrz! Pływa!” Rozmowa z dzieckiem w czasie wspólnych działań pomaga dziecku uczyć się słów i takich pojęć jak tonięcie i pływanie.
Zadbaj, aby kąpiel była zabawą i pomagaj dziecku zdobywać nowe umiejętności. Pokaż mu, jak przykleić literki z gąbki do ściany kabiny prysznicowej lub jak sprawić, żeby gumowa kaczuszka zapiszczała. Naśladując Twoje czynności, dziecko uczy się działać, a jednocześnie buduje z Tobą więź.

Rozwój fizyczny:

Co możesz zrobić Czego uczy się dziecko
Zadbaj, aby kąpiel była zabawą i nauką, proponując dziecku zróżnicowane zabawki, tak żeby mogło poznawać świat dłońmi. Jak bawić się i poznawać świat na nowo z pozycji siedzącej. Przekładanie przedmiotów z ręki do ręki i używanie rąk do operowania przedmiotami, na przykład podczas próby przyklejenia naklejek kąpielowych do kabiny prysznicowej, dodaje dziecku pewności siebie.
Wskazuj dziecku części ciała, których akurat używa, i opowiadaj mu o nich. Pochwal dziecko, gdy rozpryskuje bańki mydlane i powiedz, której części ciała używa. Rozpoznawanie części ciała i zrozumienie, w jaki sposób używanie ich pomaga w osiągnięciu celów.

Chlapiąc rączkami lub upuszczając zabawkę do wanny, dziecko uczy się związków przyczynowo-skutkowych. Pomaga mu to zrozumieć, jak dzieją się rzeczy. Kiedy dziecko odsuwa pianę i odkrywa pod nią swój brzuszek, uczy się, że przedmioty nadal istnieją, choć ich nie widać — to bardzo ważna koncepcja.

A wszystkie Twoje wypowiedzi podczas tego szczególnego momentu pomagają rozwijać umiejętności językowe maluszka. I co najważniejsze, cała nauka odbywa się przy Tobie — jego ulubionej osobie!

 

 

Pamiętaj — aby kąpiel mogła być zabawą, trzeba zapewnić dziecku bezpieczeństwo. NIGDY nie zostawiaj dziecka samego w kąpieli. Nawet na sekundę. Wszystkie rzeczy potrzebne do kąpieli przygotuj wcześniej i pozwól, aby osoby dzwoniące do Ciebie nagrały się na pocztę głosową.

Powrót do góry