Skip to main content

Kąpiel małego dziecka

baby nose touch

Kąpiel małego dziecka

Zabawa z dzieckiem w czasie kąpieli i dawanie mu wielu rekwizytów, takich jak dzbanki, kubki i książki, stymuluje jego naukę i pielęgnuje Waszą więź.

Jak sprawić, żeby kąpiel była zabawą

Codzienny rytuał może nabrać znaczenia, jeśli spojrzymy na niego z punktu widzenia wszystkich doświadczeń dziecka.

Małe dziecko rozwija pewność siebie, kiedy może samo o siebie zadbać i kiedy samo odkrywa, jak coś zrobić — na przykład rozpryskiwać bańki. Jego zdolności poznawcze są stymulowane, gdy używa wyobraźni podczas zabawy w udawanie oraz gdy łączy to, co widzi w książkach, z własnym, „prawdziwym” życiem. Rozwija zdolności językowe oraz mięśnie palców i rąk, gdy przewraca strony książki, a także uczy się nowych słów, gdy wspólnie czytacie.

Rozwój społeczno-emocjonalny:

Co możesz zrobić Czego uczy się dziecko
Zapytaj dziecko, czy nie chciałoby spróbować samo się umyć. Że umie się sobą samo zająć i że potrafi świetnie pomagać.
Ciesz się odkryciami i osiągnięciami Twojego dziecka. Pokaż mu, jak świetnie mu idzie, gdy na przykład sprząta lub zajmuje się swoją kaczuszką. Że jest ważne i zdolne.
Pomóż mu poradzić sobie ze zmianami, informując z uprzedzeniem o zakończeniu kąpieli i pozwalając mu zabrać ze sobą ulubioną zabawkę. Że jego uczucia są ważne i że pomożesz mu poradzić sobie z trudnymi sytuacjami.

Umiejętności językowe i poznawcze:

Co możesz zrobić Czego uczy się dziecko
Przeglądajcie wspólnie książki do kąpieli. Zachęcaj dziecko do wskazywania znanych przedmiotów. Pokaż mu połączenie tego, co widzi w książkach, z „prawdziwym” życiem. Nowych słów i miłości do książek oraz czytania zawsze i wszędzie.
Opowiadaj dziecku o tym, co wspólnie robicie w czasie kąpieli. Zadawaj mu pytania: Czy gumowej kaczuszce chce się pić? Czy trzeba umyć kaczuszkę? Że potrafi się dobrze komunikować. Że może mieć własne pomysły.
Pomóż dziecku nauczyć się rozwiązywać problemy — na przykład pokaż mu, jak namydlić gąbkę lub jak znaleźć w książce stronę, której szuka. Że może stawiać czoła wyzwaniom.

Rozwój fizyczny:

Co możesz zrobić Czego uczy się dziecko
Zaoferuj dziecku dużo różnych bezpiecznych przedmiotów do zbadania w kąpieli. Jak używać palców i rąk, żeby wywołać jakiś skutek, na przykład złapać mocno kubek i zanurzyć go głęboko w wodzie przed wylaniem wody.
Zwróć uwagę na sposób, w jaki używa swojego ciała, żeby wywołać jakiś skutek, na przykład pękanie baniek mydlanych. Że ma sprawne, silne ciało, które może wykonać tak wiele wspaniałych czynności. To buduje pozytywne poczucie własnej wartości.

Pamiętaj — żeby kąpiel mogła być zabawą, trzeba zapewnić dziecku bezpieczeństwo. NIGDY nie zostawiaj dziecka samego w kąpieli. Nawet na sekundę. Dlatego wszystkie rzeczy potrzebne do kąpieli przygotuj wcześniej i pozwól, aby osoby dzwoniące do Ciebie nagrały się na pocztę głosową.

 
Powrót do góry