Skip to main content

Jak masować niemowlę powyżej szóstego miesiąca życia

parent giving baby massage

W tym wieku dziecko staje się coraz bardziej aktywne: wierci się, siada, raczkuje i próbuje wstawać. Pamiętaj, że każde aktywne dziecko będzie się dużo poruszać. Nie bój się kreatywności w masażu i skupiaj się na tej części ciała, do której aktualnie masz dostęp. To również świetny czas na włączenie do masażu rozrywki: piosenek, rymowanek i zabaw. Dopasuj ruchy podczas masażu do bardziej zaawansowanego etapu rozwoju Twojego dziecka. Masaż pomaga dziecku zdobyć pewność siebie i nabyć umiejętność komunikacji. Wspiera też rozwój koordynacji i przygotowuje do chodzenia.


Nóżki — ruchy rolujące

Masaż nóżek ruchem rolującym to świetna zabawa, która wzmaga świadomość ciała. Jeśli dziecku spodoba się ten ruch, możesz do masażu wprowadzić piosenkę. Pamiętaj, aby dostosować tempo piosenki do poziomu rozwoju dziecka.

Dłońmi wymasuj nóżkę ruchem rolującym od uda do kostki. Jeśli nóżki dziecka są dłuższe, wykonaj ruch od kolanka po kostkę.


Plecki

Jeśli dziecko chce usiąść prosto, dostosuj ruch do tej pozycji. Taki masaż przygotuje dziecko do siedzenia bez pomocy i wzmocni mięśnie plecków. Sprawdzi się również jako uspokajający rytuał przed pójściem spać.

Przesuwaj dłonie, jedną po drugiej, od karku do pośladków. Pozwól dziecku pobawić się zabawką w trakcie masażu.


Delikatne ruchy

Delikatne ruchy to seria prostych ćwiczeń, które pomogą dziecku rozwinąć koordynację, wyćwiczyć kręgosłup i uzyskać gibkość. Najwięcej nauczysz się na zajęciach masażu dla niemowląt, ale jeden przykład znajdziesz poniżej.


Krzyżuj-krzyżuj-krzyżuj-otwórz

Skrzyżuj rączki dziecka nad klatką piersiową trzykrotnie, za każdym razem kładąc inną rączkę nad drugą. Później delikatnie rozciągnij rączki dziecka na boki. Zasada brzmi: krzyżuj-krzyżuj-krzyżuj-otwórz. Powtórz.

Zakończ buziakiem i przytuleniem maluszka.


Masaż powoli Ci zwiększyć świadomość dotyczącą tego, jak komunikuje się Twoje dziecko i jak wspierać je przez pierwsze miesiące życia. Będziecie razem odkrywać to, co dla Was najlepsze. Warto pamiętać, że masaż to coś, co robisz razem z dzieckiem, a nie coś, co robisz dziecku.

Ruchy w ramach masażu zostały opisane na podstawie książki INFANT MASSAGE: A Handbook for Loving Parents autorstwa Vimali McClure, założycielki IAIM.

IAIM to organizacja non-profit, która nie promuje żadnego produktu.

Czym są emolienty? Obalamy mity o pielęgnacji skóry dzieci

Nawiązywanie więzi poprzez masaż

Pokaż swojemu dziecku, jak bardzo o nie dbasz, porozumiewając się w jego pierwszym języku — dotyku

Powrót do góry