Jak masować niemowlę powyżej szóstego tygodnia życia

W wieku sześciu tygodni dziecko staje się bardziej wrażliwe na otoczenie i może być już gotowe na pełny masaż. To dla Was jeszcze więcej okazji do nawiązania więzi i zaangażowania zmysłów — dzięki temu masaże będą miały jeszcze większą wartość.
Masaż to świetna okazja do komunikowania się oraz wprowadzenia zabawy i rozrywki. Tutaj znajdziesz dodatkowe ruchy, które możesz wdrożyć do waszych rytuałów.

Brzuszek
Masaż brzuszka to uroczy sposób na to, aby dziecko poczuło się bezpiecznie i spokojnie. Pomoże też w problemach z trawieniem, takich jak kolki czy zaparcia.
Jeśli dziecko jest zadowolone, wykonuj naprzemiennie dłońmi delikatne, głaszczące ruchy.

Napisz dziecku na brzuszku „I Love You”
Rozpocznij od techniki spoczywającej dłoni.
- Wykonaj jeden ruch w dół prawą dłonią wzdłuż lewej strony brzuszka dziecka (Twojej prawej).
- Narysuj odwrócone, położone „L”, zaczynając od prawego boku dziecka i przechodząc do lewego boku.
- Narysuj odwrócone „U”, zaczynając u dołu prawej strony, kierując się w górę, przez brzuszek i w dół lewej strony brzuszka dziecka. Powiedz słowa „Kocham Cię”, wykonując masaż.

Klatka piersiowa
Delikatny masaż klatki piersiowej może pomóc przy zaparciach. Delikatnie dotykając klatki piersiowej spoczywającymi dłońmi, zrób przerwę i cieszcie się momentami spędzanymi razem.
Połóż obie dłonie na środku klatki piersiowej i przesuń je na boki, jak gdyby wygładzając kartki książki. Utrzymując kontakt z dzieckiem, przesuń dłonie w dół, w boki i ponownie złącz na środku klatki piersiowej.

Relaksacja na pomocą dotyku
Technikę relaksacji za pomocą dotyku można stosować w każdym wieku i w każdym momencie masażu. Czasami niemowlęta bywają bardzo spięte, a ta technika stosowana przy masażu rączek i nóżek pomaga się dziecku odprężyć.
Delikatnie obejmij dłonią rączkę lub nóżkę dziecka, zachęcając je do zrelaksowania się. Mówiąc spokojnym głosem, powtarzaj dziecku, aby się odprężyło. Kiedy zauważysz, że tak się dzieję, zareaguj pozytywnie — uśmiechem i pocałunkiem.

Rączki
To świetny sposób na to, aby pokazać dziecku, jak rozluźnić rączki. Opuszkami kciuków delikatnie otwórz dłonie dziecka. Pomasuj każdy paluszek między swoim kciukiem a palcem wskazującym, a następnie głaszcz wierzch dłoni od nadgarstka do czubków palców.

Buzia
Masaż buzi niemowlęcia pomoże mu rozluźnić mięśnie naprężone od ssania, płaczu i dyskomfortu związanego z ząbkowaniem.
Dzieci naśladują Twoje ruchy i mimikę. To wspaniały moment, aby cieszyć się kontaktem wzrokowym. Opuszkami palców delikatnie rysuj małe kółeczka wzdłuż żuchwy niemowlęcia.

Plecki
Masaż plecków sprzyja wzmacnianiu karku, ramion i rączek podczas podnoszenia główki. Pomaga też dziecku w zrelaksowaniu się. Istnieje wiele sposobów położenia dziecka tak, aby chciało leżeć na brzuszku. Poznasz te sposoby na zajęciach masażu dla niemowląt.
Kiedy dziecko leży na brzuszku, połóż obie dłonie w górnej części plecków, pod kątem prostym do kręgosłupa. Przesuwaj dłonie w górę i w dół, w przeciwnych kierunkach: w dół pleców do pośladków, następnie w górę do łopatek i z powrotem w dół. Na koniec przesuń dłoń od karku aż do stópek.
Masaż powoli Ci zwiększyć świadomość dotyczącą tego, jak komunikuje się Twoje dziecko i jak wspierać je przez pierwsze miesiące życia. Będziecie razem odkrywać to, co dla Was najlepsze. Warto pamiętać, że masaż to coś, co robisz razem z dzieckiem, a nie coś, co robisz dziecku.
Ruchy w ramach masażu zostały opisane na podstawie książki INFANT MASSAGE: A Handbook for Loving Parents autorstwa Vimali McClure, założycielki IAIM.
Nawiązywanie więzi poprzez masaż
Pokaż swojemu dziecku, jak bardzo o nie dbasz, porozumiewając się w jego pierwszym języku — dotyku