Poradnik masażu noworodka

Choć niemowlę wydaje się niezwykle delikatne, nie bój się wdrożyć regularnych masaży wkrótce po porodzie. Regularny masaż sprzyja wzmacnianiu więzi oraz sprzyja zdrowemu i radosnemu rozwojowi niemowlęcia.
Dotyk to fantastyczny sposób na komunikowanie niemowlęciu, że je kochasz. Dowiedziono, że 25–120 minut czułego dotyku bezpośrednio po porodzie może pozytywnie wpływać na Twoje relacje z dzieckiem nawet przez kolejny rok!
W ciągu pierwszych kilku tygodni nie skupiaj się zbyt długo na jednej części ciała; przesuwaj ręce powoli i delikatnie. Noworodki mogą odczuwać nadmierną stymulację zmysłów i przez pierwsze tygodnie większość maluszków będzie szukać ukojenia w ramionach rodziców. Inne dzieci zadowoli delikatne pogłaskanie plecków przez ubranie.

Kojący dotyk dłoni
Jeśli niemowlę pozytywnie reaguje na masaż, rozpocznij od dotyku nieruchomą dłonią. Ta technika jest wykorzystywana przy masowaniu każdej części ciała. Można jej również użyć, kiedy niemowlę potrzebuje przerwy w masażu. To dobra metoda, aby dziecko czuło się bezpiecznie i cieszyło dotykiem.

Nóżki
Przed rozpoczęciem masażu upewnij się, że masz na dłoniach wystarczająco dużo oliwki. Rozpocznij od nóżek niemowlęcia, ponieważ zwykle niemowlęta najłatwiej to akceptują. Ruchy z góry na dół są bardziej relaksujące.
Nóżki — długie, posuwiste ruchy
Jedną dłonią delikatnie przytrzymaj nóżkę dziecka w kostce. Drugą dłoń połóż na wierzchniej części uda dziecka i obejmując nóżkę, przesuń rękę w dół do kostki. Rytmicznie i delikatnie powtórz ruch, zmieniając dłonie.

Stópki
Dzieci zazwyczaj uwielbiają, gdy masuje się im stópki. Obserwuj uważnie reakcje dziecka, jeśli jest bardzo wrażliwe. Krótki masaż stóp może mieć pozytywne efekty dla całego organizmu.
Delikatnie ściskaj i masuj każdy paluszek u stopy między swoim kciukiem a palcem wskazującym. Drugim kciukiem głaszcz wierzch stopy od paluszków do kostki. Powtórz kilkukrotnie.

Brzuszek
Po zagojeniu się pępka delikatny masaż brzuszka może pomóc z trawieniem i związanymi z nim problemami.
Rozpocznij od delikatnego dotykania brzuszka rozluźnioną dłonią. Jeśli dziecko jest zadowolone, wykonuj naprzemiennie dłońmi delikatne, głaszczące ruchy.

Plecki
Bliski kontakt wzmacnia więź między dzieckiem, mamą i tatą.
Trzymając dziecko blisko klatki piersiowej, rozpocznij masaż, zaczynając od karku aż do pupy niemowlęcia.
Masaż powoli Ci zwiększyć świadomość dotyczącą tego, jak komunikuje się Twoje dziecko i jak wspierać je przez pierwsze miesiące życia. Będziecie razem odkrywać to, co dla Was najlepsze. Warto pamiętać, że masaż to coś, co robisz razem z dzieckiem, a nie coś, co robisz dziecku.
Ruchy w ramach masażu zostały opisane na podstawie książki INFANT MASSAGE: A Handbook for Loving Parents autorstwa Vimali McClure, założycielki IAIM.
IAIM to organizacja non-profit, która nie promuje żadnego produktu.
Depresja poporodowa a wykorzystywanie dotyku do komunikowania się i nawiązywania więzi
Po narodzinach dziecka wiele matek i niektórzy ojcowie mogą cierpieć na jakąś formę depresji. Tak zwany stan „baby blues” zdarza się często i sprawia, że mama cierpi na częste zmiany nastroju. Ten stan mija zazwyczaj po kilku dniach. Depresja to bardziej poważny stan, który trwa znacznie dłużej. Może pojawić się bezpośrednio po porodzie lub później.
Badania dotyczące depresji poporodowej dowodzą, że masaż może pozytywnie wpływać na więź rodzica z dzieckiem poprzez zachęcanie do kontaktu wzrokowego, dotyku oraz interakcji głosem i zmysłami.
Nawiązywanie więzi poprzez masaż
Pokaż swojemu dziecku, jak bardzo o nie dbasz, porozumiewając się w jego pierwszym języku — dotyku