Skip to main content

Techniki masażu dla niemowląt

baby on bed smiling

Teraz już wiesz, jak moc dotyku i masażu może wzmocnić waszą więź i pomóc niemowlęciu w zdrowym rozwoju. Zastanawiasz się, jak zacząć?

Tutaj znajdziesz wskazówki dotyczące technik masażu dla niemowląt, które pomogą Ci przygotować się do bezpiecznego i delikatnego masażu, który będzie dla was wspaniałym momentem.

Uwaga: Nie masuj niemowlęcia, jeśli jest chore lub było niedawno szczepione. Miejsce szczepienia może być nadal bolesne.

Techniki masażu dla niemowląt — wskazówki

Wybierz moment, w którym niemowlę jest odprężone, nie jest głodne ani rozdrażnione.

Upewnij się, że w pokoju jest ciepło, a światło nie jest zbyt jasne. W tle może grać spokojna muzyka.

Przygotuj niezbędne przedmioty: oliwkę, ręcznik, czyste pieluszki i ubranka.

Umyj dłonie i zdejmij biżuterię.

Wybierz bezpieczne i wygodne miejsce i ułóż niemowlę tak, aby mogło wyraźnie widzieć Twoją twarz.

Zanim rozpoczniesz, zrelaksuj się i weź kilka głębokich oddechów — pomożesz też odprężyć się niemowlęciu.

Niemowlęta są różne i nieustannie się zmieniają. Na przykład malutkie dzieci mogą się czuć bezpiecznie, kiedy są prawie całkiem ubrane i czują bliskość ciała rodziców.

Użyj oliwki do masażu niemowlęcia

Podczas masowania niemowlęcia użyj niewielkiej ilości specjalnej oliwki, takiej jak łagodna oliwka JOHNSON’S® baby, dzięki której Twoje ręce będą gładko przesuwać się po skórze niemowlęcia.

Masaż z użyciem oliwki zmniejsza tarcie i sprawia, że ruchy rąk są płynne i bardziej rytmiczne. W badaniu, w którym porównano miesięczne noworodki masowane z użyciem oliwki z noworodkami masowanymi bez oliwki wykazano, że dzieci z tej pierwszej grupy były spokojniejsze, mniej grymasiły i okazywały mniej nerwowych zachowań (poruszanie wargami i zaciskanie pięści).

Uważnie wybieraj oliwkę do masażu niemowlęcia. Naturalne olejki, które nie są przeznaczone dla skóry niemowlęcia, takie jak oliwa z oliwek kupowana w sklepie, mogą uszkodzić delikatną barierę ochronną skóry doprowadzając do jej wysuszenia. Czysta oliwa o zastosowaniu farmaceutycznym, jak ta stosowana we wszystkich oliwkach JOHNSON’S® baby, podtrzymuje funkcje ochronne bariery skórnej i zapobiega utracie wody, działając przy tym kojąco na przesuszoną skórę i nie zatykając porów.

Nie należy nakładać oliwki na podrażnioną lub zaczerwienioną skórę. W przypadku wystąpienia wysypki należy przerwać stosowanie. Przed zastosowaniem produktu należy zawsze sprawdzić etykietę.

OSTRZEŻENIE: Przechowywać wszystkie produkty poza zasięgiem dzieci. Przechowywać wszystkie oliwki poza zasięgiem dzieci w celu uniknięcia wypicia lub wdychania, które może prowadzić do poważnych obrażeń ciała. W przypadku wystąpienia problemów z oddychaniem należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Moc zapachu i masażu

Masaż to nie tylko czas, w który niemowlę może skorzystać z mocy dotyku, ale również idealna okazja, aby zaangażować zmysł powonienia Twojego dziecka.

Zmysł powonienia Twojego niemowlęcia rozwija się już w 28. tygodniu ciąży, zanim jeszcze dziecko opuści łono matki! Spośród wszystkich zmysłów to węch jest najmocniej związany z pamięcią. Zapachy przywołują dużo bardziej wyraźne wspomnienia niż jakiekolwiek inne zmysły. Udowodniono, że przyjemne i znajome zapachy poprawiają nastrój i koncentrację dziecka.

Regularne używanie oliwki o tym samym zapachu, na przykład oliwki JOHNSON’S Baby na dobranoc, może nie tylko przywoływać w późniejszym życiu miłe wspomnienia czasu spędzonego z Tobą, ale też pomóc niemowlęciu rozpoznać czas relaksu i interakcji z Tobą już od momentu rozsmarowania pierwszej kropli oliwki.

Dziecięca nauka!

Bliski kontakt przez skórę, kojarzący się z kangurzycą noszącą małe kangurzątko, to metoda o potężnej mocy, która zbawiennie działa na wcześniaki i noworodki o niskiej masie urodzeniowej.

W przypadku takich noworodków badania wykazały, że bliski kontakt sprzyja budowaniu czułych relacji z rodzicami, rozwojowi umiejętności myślenia, zwiększa szansę na rozpoczęcie karmienia piersią i przyczynia się do skrócenia czasu spędzonego w szpitalu.

Masaż powoli Ci zwiększyć świadomość dotyczącą tego, jak komunikuje się twoje dziecko. Nauczysz się rozpoznawać, co lubi, czego nie lubi, czego pragnie i jakie są jego emocje. Nauczysz się, kiedy nadchodzi najlepszy czas na przytulanie, zabawę i relaks. Wasza więź będzie wzmacniana wraz z odkrywaniem tego, co dla Was najlepsze.

Czym są emolienty? Obalamy mity o pielęgnacji skóry dzieci

Nawiązywanie więzi poprzez masaż

Pokaż swojemu dziecku, jak bardzo o nie dbasz, porozumiewając się w jego pierwszym języku — dotyku

Powrót do góry