Skip to main content

Położenie małego dziecka spać i zapewnienie mu spokojnego snu stanowią czasem nie lada wyzwanie. Aby mieć pewność, że dziecko śpi wystarczająco dużo, by rosło zdrowe i szczęśliwe, ustal wieczorny rytuał. Pomoże on dziecku zasnąć, jednocześnie wzmacniając istniejącą między Wami więź.

Kiedy małe dziecko zaczyna stawać się coraz bardziej niezależne i potrafi samo zrobić wiele rzeczy, łatwo pomyśleć o nim, że nie jest już niemowlęciem. Należy jednak pamiętać, że jego potrzeby pozostają takie same. Maluszek nadal potrzebuje mnóstwa uwagi, przytulania i snu. Tak naprawdę, małe dzieci potrzebują od 12 do 14 godzin snu dziennie. Zazwyczaj 11 lub 12 godzin przesypiają nocą, a w ciągu dnia potrzebują jeszcze od jednej do trzech godzin snu.

Czas snu a małe dziecko

Większość małych dzieci potrafi już przesypiać całą noc. Jednak zmiany i stresujące zdarzenia, takie jak zbyt wczesna zmiana kołyski na łóżko, wycieczka, czy choroba, mogą wywołać krótkotrwałe zaburzenia cyklu snu.

Aby zapewnić dziecku spokojny sen i wypoczynek, stosuj się do następujących zasad:

  • Ustal regularne pory snu i drzemek (unikaj drzemek późnym popołudniem).
  • Ustal trwający od 20 do 45 minut wieczorny rytuał, aby pomóc dziecku się zrelaksować
  • Zapewnij miejsce snu, w którym jest ciemno, chłodno i cicho.
  • Połóż dziecko do łóżeczka, kiedy jest już bardzo senne, ale jeszcze nie zasnęło.
  • Zachowaj ulubioną wieczorną aktywność dziecka na sam koniec.

Stwórz wieczorny rytuał

Rytuał przed pójściem do łóżka sprawi, że dziecko nabierze ochoty na sen i zasygnalizuje, że nadeszła pora relaksu i przygotowania do snu. Zachowaj konsekwencję i działaj zgodnie z ustalonym planem każdego wieczora. Dziecko będzie bardziej zrelaksowane, wiedząc co je czeka. Upewnij się też, że wieczorny rytuał zawsze ma ten sam cel — pójście spać.

3-stopniowy rytuał firmy JOHNSON’S®

3-stopniowy rytuał firmy JOHNSON’S® [link to 6.4] obejmuje kąpiel i masaż — dwa rytuały kluczowe dla zdrowego rozwoju dziecka. Rytuały powtarzane regularnie w połączeniu ze spokojnym przytulaniem również pomogą niemowlęciu nauczyć się, kiedy nastaje pora snu.

Krok 1 - Ciepła kapiel
Krok 2 - Delikatny masaż
Krok 3 - Wyciszenie
Powrót do góry