Skip to main content

Sen niemowlęcia: w wieku 3–18 miesięcy

W wieku 3 miesięcy dziecko zacznie sypiać dłużej nocą, co oznacza, że i Ty zaczniesz się lepiej wysypiać.

Cykl snu zaczyna pojawiać się w wieku około 6 tygodni, a większość dzieci może zacząć regularnie zasypiać i budzić się w wieku od 3 do 6 miesięcy. Rosnąc, dziecko zacznie zauważać różnicę miedzy nocą a dniem, a to idealny czas, aby ulepszyć jego rytuał przed snem.

Naucz niemowlę, aby potrafiło się samo wyciszyć

Jednym z najważniejszych aspektów usypiania dziecka jest nauczenie go, aby potrafiło się samo wyciszyć. Połóż dziecko do łóżeczka, kiedy jest już bardzo senne, ale jeszcze nie zasnęło. Dzieci muszą nauczyć się samodzielnego zasypiania, aby potrafiły się same wyciszyć, kiedy obudzą się w środku nocy.

Jak długo powinno spać moje dziecko?

Po osiągnięciu wieku 3 miesięcy dzieci będą spać od 13 do 15 godzin dziennie. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i niektóre dzieci będą potrzebować więcej snu, a inne mniej.

Jak częste powinny być drzemki mojego dziecka?

Twoje dziecko będzie potrzebowało od 2 do 4 drzemek dziennie. Zmniejszenie liczby drzemek nie pomoże nocą — może spowodować zbytnie przemęczenie i gorszy nocny sen. Unikaj jednak drzemek tuż przed porą snu.

Czego unikać?
Upewnij się, że wieczorny rytuał dziecka nie jest zbyt długi lub zbyt skomplikowany. Unikaj kołysania lub karmienia dziecka podczas usypiania, ponieważ może to stać się koniecznością, gdy dziecko samo obudzi się w środku nocy! Ułóż dziecko w łóżeczku, kiedy jest senne, ale jeszcze nie śpi. Regularnie zmieniaj się w tej roli z partnerem.

Zmiany w cyklu snu

Rozwój dziecka może powodować zmiany w jego cyklu snu. Wiele znaczących momentów, takich jak pierwszy raz, kiedy dziecko samo się obraca lub próbuje wstać, może negatywnie wpłynąć na sen dziecka. Nie martw się, jeśli dziecko, które potrafiło już przespać całą noc, nagle zaczyna budzić się w środku nocy. Trzymaj się rytuałów, aby pomóc dziecku powrócić do regularnego cyklu snu.

3-stopniowy rytuał firmy JOHNSON’S®

3-stopniowy rytuał firmy JOHNSON’S® obejmuje kąpiel i masaż — dwa rytuały kluczowe dla zdrowego rozwoju dziecka. Rytuały powtarzane regularnie w połączeniu ze spokojnym przytulaniem również pomogą niemowlęciu nauczyć się, kiedy nastaje pora snu.

Krok 1 - Ciepła kapiel
Krok 2 - Delikatny masaż
Krok 3 - Wyciszenie
Powrót do góry