Pierwsza noc w domu może być kłopotliwa, ale wiele pomocnych porad znajdziesz w naszym cyklu filmów z Ekspertami JOHNSONS’S. Noworodki śpią dużo, ale nie przez jeden ciągły okres. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym Twoje dziecko łatwiej dostosuje się do regularnej pory spokojnych momentów, w których angażujesz jego zmysły. Dzięki temu sen będzie dłuższy, a dziecko będzie się zdrowo rozwijać. Pierwsze tygodnie życia dziecka wymagają wielu zmian — dla niego oraz dla Ciebie. Jest jeszcze za wcześnie, aby oczekiwać regularnego cyklu snu, dlatego zwracaj baczną uwagę na sygnały wysyłane przez dziecko.
Noworodki budzą się często. Bardzo często.
Przez pierwsze kilka miesięcy życia dziecko będzie zasypiać i budzić się o każdej porze dnia (i nocy!). Noworodki mogą potrzebować bardzo różnej ilości snu (od 10 do 18 godzin dziennie). Będą zasypiać o różnych porach, nie zwracając zbytniej uwagi na to, czy to dzień, czy noc. Jednorazowo dzieci mogą spać przez dwie do pięciu godzin. Zwracaj uwagę na sygnały wysyłane przez dziecko, które może potrzebować nakarmienia… lub zmiany pieluszki.
Dlaczego noworodek się budzi?
Noworodki najczęściej budzą się dlatego, że są głodne lub trzeba im zmienić pieluszkę. Zwracaj uwagę na zmiany w porach zasypiania dziecka — mogą oznaczać chorobę lub okres przyspieszonego wzrostu, łączący się ze wzmożonym uczuciem głodu.
Zespół nagłego zgonu niemowląt, czyli SIDS (Sudden Infant Death Syndrome)
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej, zawsze układaj dziecko do snu na pleckach, a nie na brzuszku. Dziecko powinno spać na twardym materacu, bez miękkiej, puszystej pościeli, maskotek lub poduszek.
Naucz dziecko rozróżniać dzień od nocy
Kiedy dziecko zasypia w ciągu dnia, nie gaś świateł i nie bądź przesadnie cicho. W nocy wyłącz światła albo korzystaj z lampki nocnej, karm i zmieniaj pieluszki najciszej jak potrafisz i ogranicz kontakt do delikatnego trzymania dziecka. Wkrótce zaczniesz zauważać, że dziecko sypia dłużej nocą.
Czas na drzemkę — również dla mamy
Wykorzystaj drzemkę dziecka jako czas na drzemkę również dla Ciebie. Chociaż czas snu dziecka może wydać się idealną porą na załatwienie wszystkich obowiązków, zobaczysz, że poczujesz się lepiej, jeśli zdrzemniesz się razem z dzieckiem.
Stwórz wieczorny rytuał
Nawet w tak wczesnym wieku wieczorny rytuał może pomóc Twojemu dziecku nauczyć się, kiedy nadchodzi pora snu. Wypróbuj nasz 3-stopniowy rytuał, na który składają się:


