Ponieważ każde dziecko jest inne, nie ma „odpowiedniego wieku” na rozpoczęcie nauki korzystania z toalety. Poniżej znajdziesz przewodnik, który pomoże Ci określić, kiedy rozpocząć trening i w jaki sposób pomóc maluszkowi odnieść „nocnikowe sukcesy”.
Naukę korzystania z nocnika można rozpocząć dopiero wtedy, gdy maluch jest w stanie kontrolować mięśnie pęcherza i zwieracza odbytu. Te mięśnie dojrzewają pomiędzy 18 a 36 miesiącem życia dziecka, dlatego na ogół zaleca się rozpoczęcie nauki w wieku co najmniej dwóch lat.
Wybierz odpowiedni czas
Zakup nocnika i umieszczenie go w widocznym miejscu w łazience kilka miesięcy przed rozpoczęciem faktycznej nauki pozwoli dziecku oswoić się z siadaniem na nocniku, a nawet z używaniem go od czasu do czasu. Oprócz nabycia umiejętności kontroli mięśni istnieją również inne oznaki, które mogą wskazywać na gotowość malucha do rozpoczęcia nauki:
- Umiejętność siadania na nocniku i wstawania z niego bez trudu.
- Umiejętność rozpoznania przez dziecko potrzeby skorzystania z toalety.
Przyspieszanie nauki korzystania z nocnika może niepotrzebnie wydłużyć ten proces. Badania wskazują, że wiele dzieci rozpoczynających naukę korzystania z nocnika w wieku poniżej 18 miesięcy nie potrafi w pełni sygnalizować swoich potrzeb aż do ukończenia czterech lat, podczas gdy dzieci, które rozpoczęły naukę około drugiego roku życia, potrafią w pełni korzystać z toalety przed ukończeniem trzech lat.
Jak zacząć
Aby rozpocząć naukę korzystania z toalety, wybierz nocnik lub nakładkę na sedes. Niektóre dzieci cieszą się z własnego nocnika, natomiast inne wolą używać toalety dla dorosłych z nakładką na sedes.
Jeśli uważasz, że maluch jest już gotowy, wyjaśnij mu, że bez założonej pieluszki będzie musiał korzystać z nocnika. Wiele jednorazowych pieluszek ma zapobiegać uczuciu wilgotności, dlatego pomocny może być wybór pieluch treningowych ze specjalnymi wkładkami, które pozwalają dziecku poczuć, kiedy ma mokro. Pamiętaj jednak, aby nie przeoczyć oznak odparzeń.
Zamiana pieluch na majteczki
Oto niektóre z oznak, że maluch jest gotowy do noszenia majteczek:
- Próbuje ściągać spodenki i pieluszkę bez Twojej pomocy.
- Jest świadomy potrzeby oddania moczu lub wypróżnienia się (nawet przy założonej pieluszce) i informuje o tym.
- Widział, jak rodzice lub inni członkowie rodziny korzystają z toalety.
- Siada na nocniku i próbuje z niego korzystać, na przykład przed wieczorną kąpielą.
Gdy widzisz, że maluch już wie, jak postępować, gdy nie ma na sobie pieluszki, możesz zdecydować się na następny krok — zakładanie mu majteczek. Możesz powiedzieć dziecku, że dziś jest specjalny dzień i od tej pory będzie nosić majteczki „dla dużych dzieci”, a następnie poprosić maluszka o wybranie kilku par.
Wyrobienie nawyku
Konieczne będzie regularne przypominanie maluchowi, aby spróbował skorzystać z nocnika. Nie sadzaj dziecka na nocniku, dopóki nie powie, że chce z niego skorzystać. W przeciwnym razie nie wyrobi sobie odpowiednich skojarzeń. Chwal za starania i sukcesy, a jeśli zdarzy się „wypadek”, delikatnie przypomnij dziecku, że do załatwiania potrzeb służy nocnik. Przebierz maluszka i nie rób problemu z tego zdarzenia. Negatywna reakcja może spowodować, że dziecko będzie niechętne i mniej skłonne do podejmowania kolejnych prób.
Nauka korzystania z nocnika podczas podróży
Korzystanie z toalety podczas podróży, jest dużym wyzwaniem, ale może się udać. Poproś dziecko, aby skorzystało z nocnika na chwilę przed wyjściem z domu i przypomnij mu o pójściu do toalety natychmiast po dotarciu do celu. W przypadku wyjątkowo długich podróży i w razie braku toalet na trasie możesz założyć dziecku pieluszkę, aby uniknąć „wypadku”.
Pamiętaj również, że każde dziecko rozwija się w innym tempie, więc cierpliwość jest kluczem do sukcesu. Jeśli postarasz się nie przyspieszać procesu i pozwolisz dziecku uczyć się korzystania z toalety we własnym tempie, nauczysz je, że zdobywanie nowych umiejętności może być ciekawe i inspirujące, co będzie doskonałą lekcją życia.