Skip to main content

Być może w całym zamieszaniu, jakie towarzyszyło sprowadzeniu maluszka do domu, zapomniałaś, że trzeba zadbać o jeszcze jedną ważną osobę — o siebie. Wiesz już, że bycie rodzicem daje niesamowitą satysfakcję, możesz jednak dojść także do wniosku, że czasem bywa naprawdę ciężko. Teraz musisz zadbać o siebie, abyś była w stanie zadbać o dziecko — to ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Mówi się, że gdy rodzi się dziecko, rodzi się również matka (i ojciec). Wiesz już, że pojawienie się na świecie Twojego maluszka stało się dla Ciebie jednym z największych źródeł radości i satysfakcji w życiu — to wyjątkowe zdarzenie niesie za sobą jednak także jedne z największych wyzwań.

To naturalne, że czujesz się zmęczona — nic dziwnego, właśnie wydałaś na świat małego człowieka! Poród zawsze jest wyczerpujący fizycznie i psychicznie, bez względu na okoliczności i warunki. Jeśli utraciłaś dużo krwi, odwodniłaś się podczas akcji porodowej lub jeśli cierpisz na anemię po porodzie, może minąć kilka dni lub tygodni, zanim zaczniesz znów czuć się sobą.

Poproś o pomoc

To nie czas na zgrywanie bohatera: jeśli ktoś proponuje pomoc, a Ty jej potrzebujesz, przyjmij ją.

Być może przyjaciółka zaproponuje, że zrobi za Ciebie pranie, teściowa przyniesie Ci kilka domowych posiłków, a partner zaproponuje, że przypilnuje dziecka, gdy Ty utniesz sobie drzemkę. Jeśli w pierwszych dniach po Waszym powrocie do domu nikt się nie zaofiaruje z pomocą lub jeśli mieszkasz daleko od rodziny, zastanów się nad tymczasowym zatrudnieniem pomocy domowej lub niani.

Jeśli nie masz możliwości zatrudnienia osoby do pomocy, ogranicz i uprość obowiązki domowe. Możesz na przykład nie gotować codziennie — zamiast tego możesz przygotować większą porcję, tak aby jedzenia wystarczyło na kolejny dzień.

Zrelaksuj się

Twoje mięśnie mogą być napięte od podnoszenia, przenoszenia, karmienia, kołysania i uspokajania niemowlęcia w ciągu dnia (a także w ciągu nocy). Poproś partnera, żeby zrobił Ci masaż.

Wiesz pewnie, jakie korzyści masaż przynosi dziecku. Teraz jednak, bardziej niż kiedykolwiek, to Ty potrzebujesz rozkoszy i odprężenia, jakie może Ci przynieść. Twój partner może pomóc Ci się zrelaksować i rozluźnić mięśnie poprzez mocny ucisk barków, ramion, dolnych partii kręgosłupa, ud i łydek. Twój partner może użyć łagodnego balsamu lub oliwki, który ułatwi wykonywanie masażu i zwiększy Twoją przyjemność.

Oliwka JOHNSON’S® Baby doskonale sprawdzi się także na skórze dojrzałej — jest hipoalergiczna, a użyta na wilgotnej skórze zatrzymuje wilgoć dwa razy skuteczniej niż zwykły balsam.

Nawadniaj się

Odwodnienie może uczynić w organizmie prawdziwe spustoszenie, nawet jeśli jego ofiara nie zdaje sobie z niego sprawy. Gdy karmisz piersią, ryzyko odwodnienia rośnie jeszcze bardziej, dlatego też musisz pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów. Dobrze jest unikać napojów w kofeiną oraz pokarmów, które wydają się szkodzić dziecku.

Tym, co najlepiej gasi pragnienie, jest czysta woda — pij jej dużo, od 6 do 8 szklanek dziennie. Spróbuj wypijać szklankę wody za każdym razem, gdy zasiadasz do karmienia. Unikaj ciężkostrawnych potraw, takich jak na przykład hamburgery czy pizza. Zamiast nich jedz lekkostrawne dania, w tym pokarmy o dużej zawartości wody, takie jak owoce i warzywa. Możesz jeść także nieduże ilości makaronu.

Pamiętaj także o nawilżeniu skóry. Aby uzupełnić poziom nawilżenia skóry i spędzić nieco czasu, skupiając się tym razem tylko na sobie, weź prysznic lub kąpiel. Prysznic lub kąpiel nie tylko pozwoli uzyskać efekt nawilżenia skóry, ale też rozluźni bolące mięśnie.  Po kąpieli lub prysznicu nałóż na skórę oliwkę JOHNSON’S® Baby, aby zatrzymać wilgoć w skórze i zachować jej miękkość i gładkość.

Jeśli poród odbył się przez cesarskie cięcie, poproś lekarza o konkretne instrukcje dotyczące kąpieli.

Pamiętaj, aby nałożyć kosmetyk nawilżający na wilgotną skórę, co pozwoli zatrzymać w niej wilgoć.

Sen

Pamiętaj, że Ty także musisz się wyspać. Nie wykorzystuj czasu drzemki dziecka na nadrabianie zaległości w obowiązkach domowych. Ty także się połóż. Gdy dziecko śpi, możesz się odprężyć. Nie pij po obiedzie żadnych napojów z kofeiną. Zadbaj o to, aby Twoja sypiania była tak cicha i komfortowa, jak to tylko możliwe. Wyśpisz się lepiej, jeśli w sypialni będzie ciemno i chłodno.

Posłuchaj muzyki, poproś partnera, żeby zrobił Ci masaż lub weź kąpiel. A może sprawdzisz na sobie skuteczność 3-stopniowego rytuału firmy JOHNSON’S®? W najbliższym czasie nie uda Ci się pewnie przespać całej nocy, ale przynajmniej dobrze wykorzystasz czas snu, który jest Ci dany — nawet, jeśli to tylko drzemka.

Powrót do góry