Skip to main content

W pierwszych dniach po powrocie z dzieckiem ze szpitala pewne rzeczy przyjdą naturalnie, a inne — niekoniecznie. Aby pomóc Ci lepiej znaleźć się w nowej sytuacji, stworzyliśmy przewodnik zawierający niezbędne informacje na temat opieki nad dzieckiem.

Trzymanie niemowlęcia

Noworodek może Ci się wydać kruchy i delikatny, nie bój się jednak go dotykać, trzymać i nosić.

W istocie badania wykazały, że dzieci, które w ciągu dnia pozostają w ramionach dorosłych przez ponad 2 godziny, płaczą mniej.

Ponieważ u noworodka nie są jeszcze wykształcone mięśnie karku, podnosząc dziecko zawsze należy przytrzymywać jego główkę. Podczas noszenia niemowlęcia należy opierać główkę dziecka o własne ramię lub przytrzymywać ją drugą ręką.

Kąpiel

Część pielęgniarek środowiskowych zaleca oczyszczanie skóry niemowlęcia gąbką do czasu, gdy kikut pępowiny zaschnie i odpadnie (zwykle dzieje się tak po upływie jednego lub dwóch tygodni).

Upewnij się przed narodzinami maluszka, że przygotowałaś wszystkie niezbędne akcesoria do kąpieli — dzięki temu nie będziesz musiała zaprzątać sobie głowy dodatkowymi zakupami, gdy będziecie już razem.

Jak kąpać noworodka

Rodzice mogą się denerwować przed pierwszą kąpielą noworodka, warto jednak pamiętać, że w podczas tego nowego rytuału dzieje się wiele ekscytujących rzeczy — i nie chodzi tu tylko o oczyszczenie maleństwa! Obejrzyj jak właściwie kąpać noworodka

Jak kąpać niemowlę?

Wybór produktów do pielęgnacji noworodka

Szukając idealnego produktu do pielęgnacji niemowląt, zwróć uwagę na to, aby nie szczypał w oczy, nie powodował podrażnień ani nie wysuszał skóry oraz nie zaburzał jej naturalnego pH. Istotne jest, aby produkt był właściwie zabezpieczony, dzięki czemu będziesz mogła cieszyć się jego jakością przez cały czas zwykłego użytkowania.

Dowiedz się, co możemy oferować Tobie i Twojemu maluszkowi

Wybór składników z myślą o bezpieczeństwie niemowląt

Bezpieczeństwo produktów do pielęgnacji niemowląt oraz składników wykorzystywanych w tych produktach stanowi kwestię pierwszorzędnej wagi zarówno dla rodziców, jak i dla firmy JOHNSON’S®.

Czy mydło jest lepsze dla skóry dziecka - TEST kosmetyków do kąpieli

Przewijanie

Wielu świeżo upieczonych rodziców dziwi się, jak wiele razy w ciągu dnia trzeba przewijać niemowlę. Aby ułatwić sobie życie, zadbaj przed Waszym powrotem ze szpitala o to, aby zawsze mieć pod ręką sporo pieluszek. Warto także nauczyć się zmieniać pieluszkę, zanim maleństwo będzie już z Wami.

Uspokajanie

W czasie pierwszych 3 miesięcy życia większość niemowląt płacze średnio 2 godziny dziennie. Młodym rodzicom może wydawać się to niepokojące, ale maleństwo nie umie inaczej sygnalizować swoich potrzeb niż płaczem.

Aby uspokoić i pocieszyć niemowlę, w pierwszej kolejności spróbuj określić przyczynę jego niezadowolenia. Czy maluszek może być głodny? Może musi mu się odbić po jedzeniu? Czy nie trzeba mu zmienić pieluszki? Czy to nie pora drzemki? Czy dziecku może przeszkadzać nadmiar bodźców: zbyt głośny hałas, zbyt intensywne światło lub zbyt duża aktywność?

Chcąc uspokoić i wyciszyć śpiące lub nadmiernie pobudzone niemowlę, trzymaj je na swoim ramieniu, delikatnie kołysząc. Śpiewaj mu lub mów do niego łagodnym tonem — uspokajaj maluszka spokojnym głosem. Jednocześnie możesz także masować jego plecy. Spróbuj zmieniać pozycje — znajdźcie taką, w której jest wygodnie zarówno maluszkowi, jak i Tobie.

O czym jeszcze należy pamiętać: w pierwszych tygodniach życia niemowlę jest mało mobilne i jego płacz może oznaczać wołanie o pomoc, jeśli pozycja, w jakiej leży w łóżeczku, jest niewygodna. Możesz pomóc dziecku, delikatnie zmieniając jego pozycję. Ze względów bezpieczeństwa pamiętaj jednak, aby zawsze kłaść niemowlę do spania na plecach.

Masaż niemowlęcia

Badania wykazały, że masaż pozwala niemowlętom odprężyć się, reguluje cykl ich snu oraz uspokaja je, gdy są drażliwe. Masaż niemowlęcia pozwala także zacieśnić więź łączącą je z rodzicem. Kolejną zaletą takiego masażu jest fakt, że łatwo go wykonać.

Karmienie

Wielu lekarzy zgadza się co do tego, że dla noworodka nie ma nic lepszego niż mleko matki. Z punktu widzenia wartości odżywczych pokarm matki jest idealnie dostosowany do potrzeb niemowlęcia. Zdarza się, rzecz jasna, że mamy nie mogą karmić swoich pociech piersią ze względu na problemy natury medycznej lub inne wyjątkowe okoliczności. Omów z lekarzem najlepszy sposób karmienia noworodka.

Bez względu na to, jak zdecydujesz się karmić swoje dziecko, zawsze trzymaj niemowlę podczas podawania mu pokarmu. Przytulając maluszka podczas karmienia, pomagasz budować między wami głęboką więź i uczucie.

Sen

Z biegiem czasu nawyki niemowlęcia związane ze snem ulegają zmianom. Noworodki przesypiają większość doby, budząc się często zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Pomimo tego możesz zacząć wypracowywać określone nawyki związane z porą snu już od 6.–8. tygodnia życia dziecka. W miarę jak dziecko będzie się rozwijać i przestawiać się na sen w nocy przy mniejszej liczbie drzemek w ciągu dnia, możesz stopniowo utrwalać cykl snu, dzięki czemu dziecko zrozumie, że noc to pora snu, a nie zabawy.

Dowiedz się więcej na temat możliwości zapewnienia dziecku lepszego snu dzięki 3-stopniowemu rytuałowi firmy JOHNSON’S®.

Powrót do góry