Wiele świeżo upieczonych mam przekonuje się, że karmienie piersią jest jednym z najbardziej niesamowitych aspektów macierzyństwa. Należy jednak powiedzieć sobie wprost: choć karmienie piersią jest rzeczą naturalną, to nie zawsze przychodzi łatwo.
W przeszłości świeżo upieczone matki mogły polegać na starszych pokoleniach mentorek, które uczyły ich, jak karmić swoje dzieci — nic więc dziwnego, że wszystko przychodziło im „naturalnie” i było proste! Dziś młode mamy często przechodzą szybki kurs karmienia piersią w szpitalu, tuż po urodzeniu dziecka. Niestety taka krótka lekcja może nie wystarczyć.
Karmienie piersią wymaga cierpliwości i praktyki. Jeśli na przykład masz problem z przystawianiem niemowlęcia lub jeśli podczas karmienia dziecka odczuwasz ból, poszukaj pomocy u innych mam, swojej położnej lub pielęgniarki środowiskowej albo skorzystaj z kursu organizowanego w szpitalu lub w ośrodku świadczącym tego rodzaju pomoc. Karmienie piersią jest korzystne zarówno dla dziecka, jak i dla Ciebie. Powinno być dla Was źródłem przyjemności, a nie obaw i łez.
Zacznij jak najszybciej
Jeśli to możliwe, dobrze jest przystawić dziecko do piersi tuż po jego narodzinach, gdy odruch ssania jest silny. Choć nie będziesz jeszcze wytwarzać mleka, to Twoje gruczoły będą zawierać tzw. siarę — rzadki płyn zawierający przeciwciała.
Prawidłowa pozycja
Usta niemowlęcia powinny być szeroko otwarte. Wsuń brodawkę możliwie jak najdalej w usta dziecka. Zmniejszy to w przyszłości ryzyko bolesności piersi. Położna, pielęgniarka środowiskowa lub inna osoba posiadająca niezbędną wiedzę może Ci pomóc przybrać wygodną pozycję do karmienia. Jeśli Twoje piersi są bardzo obolałe, możliwe, że dziecko zbyt płytko chwyta brodawkę.
Karmienie piersią na żądanie
Noworodki muszą być karmione często, co około 2 godziny; nie należy zakładać żadnych z góry określonych pór karmienia. Karmienie na żądanie stymuluje piersi do produkcji dużej ilości mleka. Po pewnym czasie dziecko zacznie domagać się pokarmu w porach łatwiejszych do przewidzenia. Jako że pokarm matki jest bardziej lekkostrawny niż mleko modyfikowane, dzieci karmione piersią jedzą zwykle częściej niż niemowlęta karmione z butelki.
Obrzęk piersi
U świeżo upieczonych mam, które produkują bardzo dużo pokarmu, może wystąpić nawał mleczny — w takim przypadku piersi pozostają przez kilka dni powiększone, twarde i bolesne. Aby złagodzić objawy nawału mlecznego i towarzyszącego mu obrzęku piersi, przystawiaj niemowlę do piersi częściej, także na żądanie, do czasu, gdy Twój organizm dostosuje się i zacznie produkować tylko tyle mleka, ile potrzebuje Twoje dziecko. W międzyczasie możesz sięgnąć po ogólnodostępne środki przeciwbólowe* oraz stosować ciepłe kompresy na piersi na kilka minut przed rozpoczęciem karmienia w celu stymulacji przepływu mleka oraz obkładać piersi kostkami lodu na 10 minut przed lub po karmieniu w celu dodatkowego złagodzenia bólu.
*Przed zastosowaniem leku skonsultuj się z farmaceutą lub z położną, aby upewnić się, że jest od odpowiedni do stosowania w okresie karmienia piersią.
Żadnych dodatków
Nawet jeśli wydaje Ci się, że nie wytwarzasz wystarczającej ilości pokarmu, nie podawaj dziecku słodzonej wody ani żadnych innych dodatków. Mogłoby to wpłynąć na apetyt dziecka i doprowadzić do zmniejszenia produkcji mleka. Im częściej będziesz przystawiać dziecko do piersi, tym więcej mleka będziesz wytwarzać. Jeśli niepokoi Cię myśl, że Twoje dziecko może nie otrzymywać wystarczającej ilości pokarmu, porozmawiaj z lekarzem lub z pielęgniarką środowiskową.
Korzystaj z wkładek laktacyjnych
Korzystając z wkładek laktacyjnych JOHNSON’S®, unikniesz krępujących wypadków z przeciekaniem między karmieniami.
Refluks
Refluks i ulewanie podczas karmienia lub po jego zakończeniu to częste przypadłości u niemowląt. Większość dzieci wyrasta z nich przed ukończeniem pierwszego roku życia. Choć refluks o zwykłym przebiegu nie jest niczym nadzwyczajnym, to należy skonsultować się z lekarzem, jeśli niemowlę nie nabiera na wadze, często wymiotuje (a nie tylko ulewa), odmawia przyjmowania pokarmu lub jeśli można zaobserwować inne niepokojące objawy.
Pękanie brodawek
We wczesnym okresie po porodzie u matek karmiących może wystąpić zjawisko pękania brodawek. W razie wystąpienia tego problemu zasięgnij porady położnej lub pielęgniarki środowiskowej. Jeśli pękają Ci brodawki, przemywaj je czystą wodą po karmieniu i codziennie delikatnie je oczyszczaj. Możesz także zastosować specjalny, bezpieczny krem lub maść na brodawki. Jeśli stan brodawek nie poprawi się lub będzie utrudniał karmienie dziecka, skonsultuj się z lekarzem.
Uwaga na zapalenie
Objawy zapalenia piersi to gorączka oraz bolesne zgrubienia i zaczerwienienia widoczne na piersiach. Jeśli zauważysz je u siebie, natychmiast zasięgnij porady lekarza.
Prawidłowe odżywianie i odpoczynek
Kobiety karmiące piersią powinny przyjmować zbilansowane, pożywne posiłki. Zapotrzebowanie na energię jest w ich przypadku wyższe o około 500 kalorii w stosunku do kobiet, które nie karmią piersią. Unikaj alkoholu i rozważ całkowite odstawienie kofeiny. Każdego dnia pij 6–8 szklanek wody i płynów. Odpoczynek i porządny sen także mają decydujące znaczenie dla zapewnienia dobrego zdrowia Tobie i Twojemu dziecku.