Ciąża to czas wielu zmian. Największe zmiany, które na dodatek mają miejsce prawie z dnia na dzień, są związane z ciałem kobiety. Dbając o siebie i o swoje zmieniające się ciało, działasz na korzyść swoją i Twojego dziecka.
W miarę wchodzenia w kolejne fazy ciąży będziesz widzieć u siebie fizyczne zmiany, takie jak pojawienie się bólów kręgosłupa, przyrost wagi oraz zatrzymywanie się płynów w organizmie. Odpowiednia pielęgnacja ciała oraz świadomość zachodzących zmian pozwolą Ci lepiej radzić sobie z niedogodnościami i szybciej powrócić do formy po porodzie.
Przyrost wagi
Pamiętaj, że odpowiedni przyrost wagi jest ważny z punktu widzenia zdrowej ciąży i że po porodzie pozbędziesz się dodatkowych kilogramów.
Skup się na następujących kwestiach:
- Jedz pożywne posiłki.
- Zrezygnuj z niezdrowego jedzenia.
- Regularnie ćwicz (wcześniej skonsultuj się z lekarzem).
Bóle kręgosłupa
Jeśli w okresie ciąży wystąpią u Ciebie bóle kręgosłupa, spróbuj skorzystać z następujących metod pozwalających złagodzić ból i porządnie się wyspać (wcześniej skonsultuj się z lekarzem):
- Wykonuj proste ćwiczenia rozciągające lub uprawiaj jogę, aby rozciągnąć mięśnie grzbietu i nóg.
- Skorzystaj z masażu: rozluźnisz się zarówno Ty, jak i Twoje napięte mięśnie grzbietu.
- Spróbuj spać na boku z poduszką między kolanami: w ten sposób zapewnisz dodatkowe wsparcie dla dolnych partii kręgosłupa.
Zatrzymywanie się płynów w organizmie
W okresie ciąży organizm zatrzymuje więcej płynów, dlatego też możesz zauważyć, że Twoje nogi, kostki i/lub stopy puchną (są obrzęknięte), zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży. Aby złagodzić te dolegliwości:
- Jak najczęściej dawaj nogom odpocząć — nie nadwerężaj się.
- Noś wygodne obuwie.
- Unikaj siedzenia lub stania przez długi czas.
- Uwaga: jeśli zauważysz u siebie nagły obrzęk w rejonie rąk i twarzy, natychmiast zadzwoń do lekarza. Takie objawy mogą sygnalizować wystąpienie niebezpiecznego powikłania ciąży znanego pod nazwą preeklampsji, czyli stanu przedrzucawkowego.
Świąd
Przyszłe mamy często narzekają także na swędzenie. Ta dolegliwość nie powinna dziwić, zważywszy, że skóra na brzuchu oraz na piersiach rozciąga się. Niektóre kobiety zauważają u siebie zaczerwienienie dłoni oraz spodu stóp. Jeśli przed ciążą jakiś czynnik, na przykład suchość skóry, wypryski lub alergie pokarmowe, powodowały u Ciebie świąd, te same czynniki mogą w okresie ciąży powodować, że świąd będzie odczuwalny znacznie mocniej niż przed ciążą.
Silny świąd w drugim (a częściej w trzecim) trymestrze ciąży może być objawem cholestazy ciężarnych — choroby wątroby, która dotyka do 2% kobiet w ciąży i może oznaczać problemy dla dziecka. Jeśli podejrzewasz, że należysz do grona osób dotkniętych cholestazą ciężarnych, natychmiast zadzwoń do lekarza lub do położnej. Jeśli faktycznie cierpisz na tę chorobę, niezbędne będzie wykonanie badań krwi w celu sprawdzenia stanu wątroby oraz badania USG w celu sprawdzenia stanu dziecka.
Aby złagodzić dolegliwości:
- Unikaj gorących kąpieli i natrysków.
- Używaj łagodnego mydła.
- Nawilżaj skórę balsamem bez substancji zapachowych.
Rozstępy
Nie u wszystkich kobiet pojawiają się rozstępy. Ponieważ pojawiają się one w miejscach, w których skóra nagle gwałtownie się rozciąga w wyniku przyrostu wagi, możesz zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, zwracając uwagę, aby przyrost wagi następował u Ciebie stopniowo, a także unikając przekraczania zalecanej wagi dla swojego typu budowy ciała.
Jeśli pojawią się u Ciebie rozstępy, masz kilka możliwości na zmniejszenie ich widoczności.
Przyśpieszony wzrost paznokci
W okolicach czwartego miesiąca ciąży możesz zauważyć, że Twoje paznokcie rosną szybciej niż zwykle. Mogą stać się także miękkie i łamliwe, a na ich powierzchni mogą wytworzyć się małe rowki. Wszystko powinno wrócić do normy po upływie kilku miesięcy od porodu.
Pożądane zmiany zachodzące w ciele matki
Choć w okresie ciąży przyszła mama musi stawić czoła wielu niedogodnościom natury fizycznej, to w jej ciele zachodzą również takie zmiany, których utrzymywanie się przez dłuższy czas każda kobieta przyjęłaby z zadowoleniem:
- Włosy są gęste.
- Kobieta promieniuje pięknem i zdrowiem.
- Biust staje się bardziej obfity.
Zdrowe paliwo
Wypróbuj pyszne i pożywne przepisy z serwisu Babyonline.pl i spełniaj swoje zachcianki w zdrowy sposób.