Gdy Wasze dziecko pojawi się już na świecie, będziecie dla niego centrum wszechświata. Pokój dziecka będzie przez większość czasu w centrum wydarzeń.
Wy i Wasze dziecko będziecie spędzać w pokoju dziecinnym dużo czasu, szczególnie po przyjeździe ze szpitala. Dlatego tak ważne jest, abyście wszyscy czuli się tu spokojnie i komfortowo.
Właściwe otoczenie
Pokój dziecka — niezależnie od tego, czy to tylko wydzielona część Waszej sypialni, czy też oddzielne pomieszczenie — powinien być cichym miejscem z przytłumionym oświetleniem, o niewielkim natężeniu hałasu. Pamiętaj, że dziecko będzie spędzać większość czasu, spoglądając w górę, dlatego też musisz zadbać o to, aby nie znajdowały się nad nim żadne jasne źródła światła, które mogłyby je oślepiać.
Pokój dziecinny powinien być spokojnym miejscem zaprojektowanym z myślą o wygodzie i łatwości użytkowania. Ustaw meble i wyposażenie w sposób, który wyda Ci się logiczny. Pamiętaj jednak, że co pewien czas może być niezbędna zmiana ustawienia, jeśli okaże się, że inny układ sprawdza się w Waszym przypadku lepiej.
Wybór łóżeczka dziecięcego
Potrzeby noworodka nie są zbyt złożone: dziecko potrzebuje twardego, płaskiego materaca oraz odgrodzonego obszaru, w którym będzie czuło się bezpiecznie.
Jeśli zdecydujesz się pożyczyć używane łóżeczko, upewnij się, że:
- Odległość dzieląca kolejne szczebelki łóżeczka nie przekracza 6 cm — zgodność z tym wymogiem pozwoli zagwarantować, że ciało dziecka nie wyślizgnie się z łóżeczka pomiędzy szczebelkami.
- Upewnij się, że w łóżeczku nie brakuje żadnych szczebelków oraz że szczebelki nie są popękane.
- Materac jest prawidłowo dopasowany rozmiarem do łóżeczka. Powinnaś być w stanie włożyć między materac i bok łóżeczka maksymalnie dwa palce. Usuń wszelkie osłony z tworzywa sztucznego. Jeśli korzystasz z prześcieradła, upewnij się, że jest dopasowane rozmiarem do materaca i że się nie ściąga.
- Górna część narożnego słupka łóżeczka nie powinna być dłuższa niż 1,5 mm lub powinna być dłuższa niż 40 cm, jeśli łóżeczko ma baldachim — pozwoli to uniknąć obrażeń oraz sytuacji, w której ubranka dziecka zaczepią się o słupek.
- W wezgłowiu łóżeczka ani na jego przeciwległej stronie nie powinno być żadnych dekoracyjnych wycięć, w których mogłaby utknąć dziecięca główka, rączka lub nóżka.
- Aby zapobiec zaplątaniu się dziecka, pamiętaj, aby usunąć z łóżeczka wszelkie ruchome i wiszące elementy, gdy dziecko ukończy 4. miesiąc życia lub gdy zacznie się podciągać do szczebelków. (Nawet, jeśli Twoje dziecko nie ma jeszcze czterech miesięcy, zwróć uwagę, aby wiszące elementy znajdowały się poza jego zasięgiem i były bezpiecznie zamocowane, tak aby nie wpadły do łóżeczka).
- Łóżeczko nie powinno stać blisko okna ze sznurami lub łańcuszkami od rolet lub zasłon ani blisko przewodów elektronicznej niani — w przeciwnym razie dziecko może zaplątać się w przewody.
- W żadnym razie nie należy stawiać łóżeczka blisko okna, do którego dziecko mogłoby dosięgnąć z łóżeczka.
- Łóżeczko nie powinno mieć opuszczanych boków.
- Upewnij się, że wszystkie elementy łóżeczka są bezpiecznie zamocowane za pomocą oryginalnego osprzętu dołączonego do łóżeczka.
- Prowizoryczne naprawy mogą być niebezpieczne w skutkach.
Bezpieczeństwo snu
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu nagłego zgonu niemowląt, czyli tzw. śmierci łóżeczkowej, dziecko należy kłaść do snu w pozycji na plecach. Zapamiętaj rymowankę: „śpiący maluszek nie kładzie się na brzuszek”. Warto, by wszyscy domownicy i bliscy pamiętali o tej zasadzie i stosowali się do niej, nawet jeśli kładą maleństwo na krótką drzemkę.
Powierzchnia, na której dziecko ma spać, musi być twarda i płaska.
Puszyste poduchy, ochraniacze na łóżeczko i zabawki nigdy nie powinny znajdować się w łóżeczku, gdy dziecko śpi.
Możesz zadbać o to, aby dziecku było ciepło, układając je w śpiworku — w sprzedaży są dostępne np. wygodne śpiwory na zamek. Nie korzystaj ze śpiworków, które podwijają się pod brodę dziecka i mogą potencjalnie zakryć jego twarz.
Więcej informacji na temat bezpieczeństwa snu niemowląt można znaleźć np. na stronie babyonline.pl
Przewijak
Chcąc zmienić niemowlęciu pieluszkę, możesz skorzystać ze specjalnej podkładki lub stolika zaprojektowanego specjalnie w tym właśnie celu. Możesz także przewinąć dziecko na bezpiecznej, płaskiej powierzchni — a nawet na podłodze lub na łóżku — z rozłożoną specjalną matą do przewijania lub zwykłym ręcznikiem. Bez względu na to, co wybierzesz, upewnij się, że powierzchnia jest stabilna.
Jeśli zdecydujesz się na kupno specjalnego przewijaka, upewnij się, że:
- Przewijak jest solidny i stabilny i wyposażony w wysoką na 5 cm ochronną barierkę chroniącą dziecko przed zsunięciem się ze wszystkich czterech stron.
- Wierzchnia strona przewijaka powinna mieć taki kształt, aby pośrodku znajdował się wklęsły obszar, a boki były wyższe.
Jeśli to możliwe, zamocuj przewijak do ściany, aby zapobiec jego wywróceniu. Jeśli przewijak jest wyposażony w kółka, upewnij się, że są one zablokowane.
Zanim przystąpisz do zmiany pieluszki, przygotuj sobie wszystkie potrzebne rzeczy. Upewnij się, że potrzebne przedmioty znajdują się w odpowiedniej odległości — w zasięgu Twoich rąk, ale poza zasięgiem dziecka. Jeśli chcesz zająć czymś dziecko na czas przewijania, nie dawaj mu do rączek pojemników z produktami — zamiast tego daj mu zabawkę.
Nigdy nie pozostawiaj dziecka samego na przewijaku — nawet na chwilę. Podczas korzystania z przewijaka ZAWSZE przytrzymuj dziecko jedną ręką, nawet jeśli jest przypięte pasem zabezpieczającym. Jeśli w czasie zmiany pieluszki zadzwoni telefon, zignoruj go — nic nie jest ważniejsze od bezpieczeństwa Twojego dziecka!