Dolegliwości skórne noworodków
Skóra noworodka wciąż się kształtuje, dlatego też wymaga szczególnej pielęgnacji. Jako że skóra noworodka dostosowuje się do nowego środowiska, u wielu dzieci pojawiają się często dolegliwości skórne.
Po narodzinach dziecka jego skóra musi dostosować się do nowego, suchego środowiska — to duża odmiana po okresie przebywania w środowisku wodnym w łonie matki. Zmiany w skórze nie następują z dnia na dzień — skóra dziecka kształtuje się na długo po jego narodzinach, co powoduje, że jest ona o wiele delikatniejsza niż skóra osób dorosłych. Choć skóra niemowlęcia wchłania wilgoć szybciej niż skóra dorosłych, to także traci ją szybciej, co z kolei może powodować suchość skóry. Poza tym nadal rozwija się układ odpornościowy dziecka, co zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji.
Trądzik niemowlęcy
Trądzik niemowlęcy występuje u około 20% niemowląt. Z zasady ustępuje w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia dziecka. Może mieć postać krostek, potówek lub delikatnej wysypki. Prosaki, czyli niewielki białe grudki lub krostki, pojawiają się zwykle na twarzy, zwłaszcza w okolicy nosa i podbródka. Nie powodują swędzenia i w żaden sposób nie przeszkadzają dziecku. Są wynikiem niedojrzałości gruczołów potowych i mogą mieć związek z hormonami wytwarzanymi podczas ciąży. Nie wymagają leczenia — zanikają samoistnie.
Choć trądzik niemowlęcy ma w większości przypadków charakter samoograniczający i ustępuje samoistnie, to w przypadku jego nasilenia lub jeśli najdą Cię obawy, skonsultuj się z lekarzem.
Łuszcząca się skóra
W pierwszych dniach życia niemowlęcia możesz zauważyć, że jego skóra lekko się łuszczy, zwłaszcza na dłoniach, na spodzie stóp i na kostkach. To normalne, zwłaszcza jeśli dziecko urodziło się po terminie. Po kilku dniach skóra dziecka przestanie się łuszczyć. Możesz zapytać położną lub pielęgniarkę środowiskową, czy użycie maści dla niemowląt albo kosmetyku nawilżającego dla niemowląt może pomóc.
Ciemieniucha
U niektórych niemowląt występuje łojotokowe zapalenie skóry, określane także jako ciemieniucha — przypadłość powodująca powstanie skorupiastej lub łuskowatej warstwy na skórze głowy lub brwiach. To bardzo częsta przypadłość, która może pojawić się w pierwszych tygodniach życia dziecka i zwykle utrzymuje się przez kilka tygodni lub miesięcy. Na szczęście jej objawy ustępują całkowicie między ósmym a dwunastym miesiącem życia dziecka.
Aby złagodzić objawy ciemieniuchy i rozmiękczyć skorupiastą powłokę, możesz delikatnie wmasowywać w skórę objętą zmianami kosmetyk nawilżający lub oliwkę, taką jak oliwka JOHNSON’S® Baby. Odczekaj kilka minut i delikatnie wyczesz płatki. Następnie możesz umyć dziecku włosy łagodnym szamponem dla niemowląt, takim jak szampon JOHNSON’S® Baby.
Jeśli przypadłość bardzo się nasili lub jeśli coś Cię zaniepokoi, skonsultuj się z lekarzem. W niektórych przypadkach może okazać się niezbędne zastosowanie leku.
Dowiedz się więcej o leczeniu ciemieniuchy tutaj
Odparzenia
U wielu niemowląt na pewnym etapie występują odparzenia. Więcej informacji na temat ochrony przed odparzeniami oraz pielęgnacji skóry z odparzeniami znajdziesz w naszym przewodniku po odparzeniach.
Choć wiele z tych przypadłości ustępuje samoistnie, w przypadku pojawienia się obaw i wątpliwości najlepiej jest skonsultować się z lekarzem.