Skip to main content

Oczy, uszy, nos i paznokcie niemowlęcia

Idealne paluszki u rączek i nóżek, doskonałe oczka, uszka i nosek. Pamiętaj, aby były także czyste i zdrowe. Poniżej znajdziesz kilka prostych wskazówek, które pozwolą Ci o to zadbać.

Nigdy nie wkładaj nic bezpośrednio do oczu, uszu ani nosa dziecka. Usuwaj wszelkie nieczystości z okolic oczu, ust, nosa i zewnętrznej części ucha za pomocą zwilżonego miękkiego wacika.

Uszy niemowlęcia

Skup się na oczyszczeniu zewnętrznej części ucha. Na rynku dostępnych jest mnóstwo środków i narzędzi służących do oczyszczania wewnętrznej części uszu, jednak tylko Twój lekarz będzie w stanie doradzić Ci, czy powinniście z nich korzystać.

Podczas czyszczenia zewnętrznej części ucha możesz użyć bawełnianych patyczków kosmetycznych. Podczas oczyszczania uszu dziecka zachowaj ostrożność i myj tylko to, co widzisz. Unikaj wkładania czegokolwiek do kanału słuchowego lub nosa dziecka.

Oczy niemowlęcia

Przytrzymując główkę dziecka, delikatnie przemyj okolice każdego oczka bawełnianym wacikiem zwilżonym czystą, ciepłą wodą. Do każdego oka użyj nowego wacika i zawsze przecieraj oko od wewnętrznego do zewnętrznego kącika.

Delikatne oczy niemowlęcia

Czy wiesz, że oczy niemowlęcia oraz jego odruch mrugania rozwijają się jeszcze długo po narodzinach dziecka?

Nos niemowlęcia

Jeśli nosek dziecka jest zapchany, możesz wykonać kilka czynności, które przyniosą mu ulgę. Porozmawiaj z lekarzem pediatrą na temat stosowania gruszki do nosa oraz kropli z solą morską lub fizjologiczną.

Możesz delikatnie usunąć nieczystości z okolic dziecięcego noska za pomocą zwilżonego wacika. Pamiętaj, aby przecierać skórę dziecka w stronę od noska do zewnątrz. Jeśli skóra maluszka pod nosem lub wokół niego jest podrażniona, możesz nałożyć na nią specjalny krem ochronny dla niemowląt.

Paznokcie niemowlęcia

Regularnie przycinaj paznokcie swojego dziecka — dzięki temu dziecko nie podrapie się i nie będzie przenosić infekcji. Pod paznokciami może gromadzić się brud i drobnoustroje. Przycinaj paznokcie tuż po kąpieli, gdy są miękkie. Używaj do tego celu nożyczek z zaokrąglonymi końcówkami lub specjalnych, przeznaczonych dla niemowląt cążek z lupą. Przycinaj paznokcie zgodnie z naturalnym kształtem palców, odciągając opuszki od nożyczek, aby uniknąć przecięcia skóry palca.

Jeśli dziecko boi się przycinania paznokci:

  • najpierw przytnij przy nim swoje paznokcie — pokaż dziecku, że to nic strasznego;
  • odciągnij uwagę dziecka rymowanką, np. „Sroczka kaszkę warzyła”.
Powrót do góry