Skip to main content

Zdrowa skóra niemowlęcia

Twoje dziecko rośnie i staje się bardziej aktywne. Jest całkiem prawdopodobne, że już niedługo będziesz biegać za nim z chusteczkami i ręcznikiem, próbując zadbać o czystość jego skóry. Częstsze oczyszczanie skóry dziecka wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na jej nawilżenie — ważny czynnik wpływający na zdrowie skóry.

Przeprowadzone niedawno badania rzuciły nowe światło na różnice między skórą niemowląt a skórą dorosłych. Skóra niemowląt jest bardziej „aktywna” niż skóra dorosłych — nieustannie się kształtuje. Jest bardziej podatna na działanie czynników drażniących oraz zmiany temperatury i wilgotności. W związku z tym musisz chronić skórę swojego dziecka przed zmianami środowiskowymi i drażniącymi substancjami oczyszczającymi.

Bariera skórna stanowi pierwszą linię obrony dziecka przed światem zewnętrznym. Aby zachować jej zdrowie, należy pamiętać o jej prawidłowym nawilżaniu. Nawilżaj skórę dziecka i chroń ją przed wysuszeniem.

Używaj nawilżających kosmetyków oczyszczających

Gdy zauważysz, że musisz częściej myć buzię i ręce swojego maluszka, zastanów się nad przejściem na kosmetyk oczyszczający, który będzie delikatnie przywracał poziom nawilżenia, łagodnie oczyszczając skórę, np JOHNSON’S® Baby kremowy żel do mycia ciała z oliwką, który został opracowany specjalnie z myślą o łagodnym oczyszczaniu skóry. Płyn ma miły zapach kojarzący się z czystym niemowlęciem, podobnie jak mleczko JOHNSON’S® Baby. Wychodząc z domu, warto zadbać o to, aby w torbie z akcesoriami do przewijania znalazła się dodatkowa butelka tego produktu.

Nawilżanie skóry dziecka

Dobrze jest pamiętać o nawilżaniu skóry dziecka po każdej kąpieli. Przeprowadzono badanie kliniczne, w którym uczestniczyły matki. Suchość skóry dzieci przykuła uwagę zaledwie 10% matek biorących udział w badaniu, podczas gdy w istocie ponad 60% dzieci wykazywało kliniczne objawy suchości skóry!

Skóra Twojego dziecka wchłania wilgoć szybciej niż skóra dorosłych, jednocześnie jest jednak narażona na szybszą jej utratę. Dlatego właśnie regularne nawilżanie skóry dziecka stanowi dobry sposób na jej ochronę przed przesuszeniem. Mleczko JOHNSON’S® Baby łagodnie i delikatnie nawilża skórę dziecka, co zostało potwierdzone klinicznie. Skóra dziecka pozostaje dzięki temu miękka i gładka.

Masaż niemowlęcia

Skutecznym sposobem na kontrolę zdrowia skóry dziecka jest masaż. Podczas jego wykonywania masz okazję sprawdzić stan skóry na całym ciele dziecka i upewnić się, że nie jest ona przesuszona ani otarta. Nie jest to jednak jedyna korzyść wynikająca z masażu: w miarę, jak dziecko rośnie i przechodzi kolejne zmiany rozwojowe, masaż może złagodzić dolegliwości towarzyszące kolejnym okresom przejściowym. Masaż niesie za sobą wiele korzyści emocjonalnych i fizjologicznych dla Twojego dziecka.

Masaż spełnia wiele funkcji:

  • Pozwala uspokoić rozdrażnione dziecko. Badania wykazały, że masaż redukuje poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu, w krwiobiegu.
  • Poprawia samopoczucie maluszka. Badania dowiodły, że masaż pobudza wydzielanie endorfin, które poprawiają nastrój dziecka.
  • Łagodzi napięcie brzuszka i zaparcia — głaskanie brzuszka ułatwia uwalnianie powietrza.
  • Zmniejsza napięcie związane na przykład z ząbkowaniem.
  • Sprzyja rozluźnieniu mięśni ramion i nóg.
  • Poza tym masaż pozwala także budować głęboką więź i zaufanie pomiędzy maluszkiem a rodzicami.

Sposób wykonywania masażu niemowlęcia

Zwykły masaż skóry dziecka pomoże wzmocnić więź między Wami, a także może przynieść ogromne korzyści z punktu widzenia rozwoju dziecka.

Czym są emolienty? Obalamy mity o pielęgnacji skóry dzieci

Powrót do góry