Świat zewnętrzny jest pełen widoków, dźwięków i rzeczy, które można dotykać i odkrywać. Spędzanie czasu z dzieckiem na łonie natury pomoże w jego rozwoju, angażując wszystkie jego zmysły i rozbudzając miłość do przyrody.
Możecie już teraz zacząć wychodzić z domu. Wielu lekarzy pediatrów radzi, aby nie chodzić z noworodkami w zatłoczone miejsca, gdzie jest mnóstwo zarazków. Jednak przy odpowiednich środkach ostrożności spacer na zewnątrz zrobi dobrze wszystkim, a szczególnie zmęczonym rodzicom!
A jeśli jest zbyt gorąco, zimno lub mokro, aby wyjść z dzieckiem na dwór?
Oto kilka najlepszych sposobów, jak przygotować się z maluszkiem na letni skwar, słotę, zimno, wiatr lub śnieg.
Letni skwar: Wychodź rano lub wcześnie wieczorem, aby uniknąć najwyższych temperatur. Załóż niemowlęciu czapeczkę i jasne bawełniane ubranka. Unikaj bezpośredniego światła słonecznego i poszukaj zacienionego miejsca. Weź ze sobą wodę termalną w sprayu, aby szybko ochłodzić maluszka. Oczywiście zabawa w basenie, nad jeziorem lub strumieniem również może przynieść orzeźwienie dziecku!
Deszczowa lub chłodna pogoda: Załóż dziecku ubranka w kilku cienkich warstwach, ciepłą czapeczkę, rękawiczki i ciepłe skarpetki lub buciki. Aby sprawdzić, czy dziecko się nie przegrzało, włóż rękę pod ubranko i sprawdź skórę dziecka, a w razie potrzeby zdejmij jedną warstwę. Starsze niemowlęta i małe dzieci ubiera się z reguły w jedną warstwę ubrania więcej niż ma na sobie osoba dorosła w takich samych warunkach.
Wiatr: Jeśli wydaje Ci się, że maluszek odczuwa dyskomfort i nie możesz osłonić go przed wiatrem, zabierz go do domu.
Śnieg: Płatki śniegu są cudowne, szczególnie dla niemowlęcia. Kup niemowlęciu kombinezon zimowy, aby nie ominęła go cała zabawa. Wskazówka: poszukaj kombinezonu w sklepach z używaną odzieżą — czasem można znaleźć taki, który był używany jedynie kilka razy.
Jak chronić niemowlę przed słońcem?
Słońce jest naszym przyjacielem: umożliwia wzrost roślin, dostarcza nam ciepło i pomaga obserwować świat wokół nas. Nie należy jednak zapominać, że skóra dziecka jest szczególnie wrażliwa na działanie promieni słonecznych.
Oto kilka wskazówek, jak chronić niemowlę przed słońcem:
- Unikaj słońca w najgorętszych porach dnia, czyli między 10:00 a 14:00. Chowaj się z dzieckiem w cieniu i pamiętaj, że odbite światło może również być szkodliwe. Woda, piasek i śnieg najmocniej odbijają światło, więc zwróć uwagę na otoczenie!
- Ubierz niemowlę w lekkie długie spodenki, koszulkę z długim rękawem i kapelusik z rondem, chroniący szyję przed oparzeniem słonecznym.
- Nawet w pochmurne dni lub podczas jazdy samochodem używaj kremu z filtrem przeznaczonego specjalnie dla dzieci. Jeśli Twoje dziecko ma mniej niż sześć miesięcy, omów używanie kremów przeciwsłonecznych z lekarzem pediatrą.
Ale natura jest taka… brudna!
Nie obawiaj się, jeśli dziecko pobrudzi się na dworze. Coraz więcej naukowców uważa, że stara, dobra zabawa ziemią wystawia dzieci na działanie niezliczonej ilości bakterii, wirusów i mikrobów, które wzmacniają jego układ immunologiczny. Kto chce błotną babeczkę?
Skąd mam wiedzieć, które rośliny są niebezpieczne?
Robienie gwizdka ze źdźbła trawy, zrywanie jagód lub dmuchanie dmuchawca na wietrze: większość roślin i kwiatów wspaniale dopełnia dzieciństwo spędzane na łonie natury.
Oto kilka wskazówek dotyczących niebezpiecznych roślin:
- Naucz się, jak wyglądają trujący dąb i bluszcz oraz sumak jadowity. Są to trzy najczęściej występujące rośliny, których soki powodują reakcję alergiczną po zetknięciu ze skórą. Trujący bluszcz i trujący dąb mają lśniące zielone liście, wyrastające po trzy z łodygi. Gdy dziecko jest już starsze, możesz nauczyć je, że należy omijać rośliny o trzech liściach wyrastających z jednego miejsca na łodydze.
- Skonsultuj się z pediatrą, jeśli dziecko ma objawy wysypki na tle alergicznym.
- Niemowlęta badają świat, wkładając prawie wszystko do buzi. Jednak niektóre rośliny są naprawdę trujące.
Jak odstraszyć owady?
Nie wszystkie owady są tak urocze jak biedronki i motyle. Ich obecność nie powinna jednak powstrzymywać Cię od wyjścia z maluszkiem na zewnątrz.
Komary: Najlepszy sposób ochrony przed komarami to ich unikanie. Komary rozmnażają się wodach stojących, dlatego pamiętaj o zabieraniu naczyń z dworu i naprawieniu miejsc, w których może gromadzić się woda.
Pamiętaj również, aby sprawdzić w miejscowym wydziale inspekcji sanitarnej (SANEPID), czy w Twoim regionie nie stwierdzono przypadków chorób przenoszonych przez komary.
Kleszcze: Kleszcze żyją w ciepłym i wilgotnym środowisku, szczególnie na obszarach trawiastych i zalesionych, dlatego lepiej omijać takie miejsca, jeśli jesteś z dzieckiem. Jako środek ostrożności ubierz niemowlę w jasne ubrania, co pozwoli łatwo zauważyć kleszcze. Po przyjściu do domu sprawdź, czy na skórze lub we włosach dziecka nie ma kleszczy. Pamiętaj, że kleszcz żerujący na zwierzętach jeleniowatych może przenosić boreliozę, a jest tak mały jak ziarno sezamu. Upewnij się, że usunęłaś ewentualne kleszcze w odpowiedni sposób i skontaktuj się z lekarzem pediatrą.
Owady kłujące: Pszczoły, osy i inne owady kłujące nie atakują, jeśli nie zostaną sprowokowane. Niemowlęta mogą jednak je przypadkowo rozsierdzić. Jeśli niemowlę zostanie użądlone, prawdopodobnie pojawi się obrzęk i ból, który ustąpi po kilku godzinach. Pamiętaj, aby wyciągnąć żądło — użyj do tego swojego paznokcia i delikatnie zdrap żądło w kierunku poziomym. Następnie nasącz ściereczkę zimną wodą i przyciśnij do miejsca użądlenia, aby zmniejszyć ból i obrzęk.
Reakcja alergiczna: W rzadkich przypadkach niemowlę może mieć reakcję alergiczną na użądlenie pszczoły, co jest bardzo niebezpieczne. Objawy alergii to między innymi: wysypka na wielu częściach ciała, duszności, obrzęk języka, rąk lub twarzy, osłabienie lub utrata przytomności. Natychmiast zadzwoń pod numer alarmowy 112.
Środek owadobójczy: Środki owadobójcze oznaczone napisem „dla całej rodziny” można zazwyczaj stosować po ukończeniu przez dziecko drugiego miesiąca życia. Przed zastosowaniem środka odstraszającego owady omów to z lekarzem pediatrą.
Czy dzieci mogą cierpieć na alergie sezonowe, takie jak katar sienny?
Na pewno na tym etapie nie musisz się jeszcze o to martwić. Niemowlęta bardzo rzadko cierpią na sezonowe alergie z prostej przyczyny — są jeszcze na to za małe. Jednak po ukończeniu przez dziecko trzeciego roku życia mogą pojawić się takie alergie, dlatego warto skontaktować się z lekarzem pediatrą, aby poradzić się, jak je leczyć.