Skip to main content

Nauka stawiania pierwszych kroków i zachęcanie dziecka do chodzenia

Zanim się spostrzeżesz, Twoja pociecha będzie dreptać po całym domu. Ten ważny etap rozwojowy wymaga z Twojej strony zachęty, uwagi i podjęcia środków bezpieczeństwa.

Większość dzieci stawia pierwsze kroki pod koniec pierwszego roku życia (między dziewiątym a dwunastym miesiącem). Nie martw się, jeśli Twoje dziecko zdobędzie tę umiejętność nieco później. Wiele dzieci zaczyna chodzić dopiero po ukończeniu 16 lub 17 miesiąca życia. Jeśli uważasz, że Twój maluszek znacznie pozostaje w tyle za innymi dziećmi, możesz zasięgnąć porady lekarskiej.

Rozwój umiejętności chodzenia

Większość niemowląt zaczyna od raczkowania, chociaż niektóre pomijają ten etap i od razu przechodzą do wstawania, a następnie do chodzenia. Jeśli niemowlę umie już świetnie raczkować, może próbować trudniejszych manewrów, takich jak wspinaczka po schodach. Chociaż wspinanie się po schodach może pomóc dziecku nauczyć się oceniać wysokość i szerokość oraz rozwinąć zmysł równowagi, dla celów bezpieczeństwa konieczne jest zamontowanie bramki ochronnej, aby dziecko nie próbowało wchodzić po schodach bez Twojej pomocy.

Zanim dziecko zacznie chodzić, będzie przemieszczać się wzdłuż mebli

Bardzo ruchliwe dzieci próbują stawać i robić kilka kroków, trzymając się mebli. Jeśli Twój maluch czuje się pewnie, wkrótce odkryje, jak przemieszczać się po pokoju, przytrzymując się mebli w celu zachowania równowagi. Opanowanie tej techniki jest ostatnią umiejętnością, jaką dziecko zdobędzie, zanim zacznie chodzić bez pomocy. Zachęcaj je do chodzenia przy meblach, a następnie do samodzielnego chodzenia, przytrzymując dziecko za ręce. Pokaż dziecku, jak zginać kolana, aby usiąść. Jeśli maluch zdobędzie ulubioną zabawkę, przemieszczając się po pokoju, pamiętaj, aby go za to pochwalić.

Zabezpieczenie domu

Pamiętaj, aby zabezpieczyć swoje mieszkanie, gdy dziecko stanie się bardziej ruchliwe. Dziecko chodzące przy meblach lub umiejące już samodzielnie chodzić łatwo może zrobić sobie krzywdę. Poza tym maluchy używają rąk, nóg i stóp do przemieszczania się, dlatego łatwiej im się pobrudzić. Skóra dziecka może również wysuszyć się na skutek dodatkowego tarcia podczas chodzenia i łatwo ulec skaleczeniu lub przecięciu. Szybkim i prostym sposobem na utrzymanie dziecka w czystości jest użycie łagodnego płynu do mycia ciała i włosów 3w1 JOHNSON’S® Baby, który pomoże Ci delikatnie oczyścić dziecko między kąpielami. Do kąpieli użyj łagodnego nawilżającego środka myjącego dla dzieci, takich jak nawilżający płyn do kąpieli JOHNSON'S® Baby.

Aby nawilżyć skórę dziecka po kąpieli, użyj łagodnego środka nawilżającego, na przykład mleczka JOHNSON'S® Baby.

Powrót do góry