Skip to main content

Codzienna nauka

Im bardziej dziecko jest ciekawe świata, tym więcej będzie się uczyć. Dlatego rozbudzanie ciekawości dziecka jest jednym z najważniejszych sposobów, aby rozwinąć w nim pasję do nauki.

Oto kilka sposobów, jak pobudzać ciekawość dziecka.

Rozbudzaj zainteresowanie otoczeniem

Wybierz się z maluszkiem na spacer i opowiadaj mu o drzewach, niebie i gwiazdach. Pozwól też dziecku samemu poznawać świat.

Wspieraj zainteresowania dziecka

Dzieci uczą się dużo więcej, wykonując czynności, które je interesują i pobudzają ich wyobraźnię. Jeśli maluch lubi muzykę, często włączaj jego ulubione utwory. Tańczcie razem i grajcie na instrumentach lub twórzcie własne instrumenty. Jeśli dziecko interesuje się owadami, daj mu łopatkę i siatkę na motyle, poszukaj książek na temat owadów i czytaj je maluszkowi.

Odpowiadaj na pytania w prosty sposób i zgodnie z etapem rozwojowym dziecka

Jeśli Twoja pociecha zapyta Cię, skąd się biorą dzieci, inaczej odpowiesz, gdy ma trzy latka, a inaczej, gdy ma lat trzynaście. Jednak niezależnie od wieku zawsze zapytaj dziecko o jego własne przemyślenia, zanim odpowiesz na pytanie.

Jeśli nie znasz odpowiedzi, powiedz o tym dziecku

Niech wie, że nie trzeba znać odpowiedzi na wszystkie pytania. Jest to również świetna okazja, aby pokazać, jak szukać odpowiedzi. Idźcie razem do biblioteki lub zapytajcie inną osobę, która może znać odpowiedź.

Korzystajcie z zasobów bibliotecznych!

Spróbujcie często razem chodzić do biblioteki. Dowiedz się, kiedy w lokalnej filii organizowane są „czytanki dla dzieci”. Książki otwierają drzwi do innych światów, które mogą zachwycić dociekliwe dziecko. Małe dzieci, które mają wiele styczności z książkami, chętnie same sięgają po książki w późniejszym okresie. Pozwól dziecku samodzielnie wybrać książki. Badania dowodzą, że nie ma znaczenia, czy dzieci czytają książki na temat rakiet czy komiksy — ważne jest zaspokojenie ich zainteresowań i rozbudzenie pasji czytelniczej.

Zadawaj dziecku otwarte pytania

Są to pytania, na które nie ma dobrej lub złej odpowiedzi. Nie można odpowiedzieć na nie jednym słowem — „tak” lub „nie”. Możesz zadawać na przykład następujące pytania: „Co myślisz o…”, „Jak podobało Ci się…” lub „Opowiedz, co wydarzyło się dzisiaj w szkole”. Tego rodzaju pytania zachęcają dziecko do własnych przemyśleń i pomysłów, świadczą o miłości i zainteresowaniu, a także są kluczem do wewnętrznego świata dziecka.

Stwórz interesujące środowisko

Niemowlęta spędzają jedną piątą czasu czuwania na wpatrywaniu się w twarze lub przedmioty. Są ciekawe swojego otoczenia. Obrazki na ścianie i zwyczajne codzienne czynności są w naturalny sposób fascynujące dla niemowlaka. Daj maluszkowi bezpieczne zabawki i przedmioty, które może zbadać. Wymieniaj zabawki, aby zachować ich atrakcyjność.

Odwracaj uwagę, nie zniechęcaj

Postaraj się dowiedzieć, co zainteresowało malucha lub jakiej umiejętności próbuje się nauczyć. Stwórz przy tym bezpieczne środowisko do odkrywania świata. Jeśli dziecko zainteresowało się Twoimi roślinami doniczkowymi, postaw je poza jego zasięgiem, ale zaoferuj mu ciekawą alternatywę. Wsyp trochę ziemi do plastikowego pojemnika i pozwól dziecku pobawić się nią. Jeśli Twój maluszek lubi wylewać wodę z kubeczka na swoje krzesełko lub na podłogę, po posiłku przenieś go na kuchenną podłogę, do wanny lub do ogrodu, aby mógł poeksperymentować z wodą bez doprowadzania Cię do szaleństwa. Dzięki temu dziecko uczy się również umiejętności rozwiązywania problemów oraz kreatywnych i dozwolonych sposobów osiągania własnych celów.

Uwaga: Utonięcia są główną przyczyną śmierci małych dzieci. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w wodzie lub w jej pobliżu.

Poświęć czas na zabawy rozwijające wyobraźnię

W przeciwieństwie do zabawek przeznaczonych do używania w określony sposób, materiały takie jak pudełka, klocki, woda, piasek, garnki, patelnie i wszelkie materiały plastyczne nadają się do wykorzystania w sposób kreatywny. Nie mów dziecku, co ma zrobić z materiałem, jak ma to zrobić lub jak powinien wyglądać efekt końcowy. Pozwól maluszkowi zrealizować swój własny pomysł.

Powrót do góry