Skip to main content

Dlaczego warto odkrywać świat?

Odkrywanie świata jest ważną częścią zdrowego i szczęśliwego rozwoju małego dziecka. Badanie świata zaspokaja ciekawość małego dziecka i wspomaga ważny proces rozwoju mózgu, stwarzając różnorodne sytuacje i angażując dziecko w czynności, podczas których może używać wszystkich pięciu zmysłów do odkrywania otoczenia. Dowiedziono, że zmysł dotyku wspiera wzrost i rozwój dziecka, między innymi zwiększając zdolności poznawcze i koncentrację.

Odkrywanie świata z małym dzieckiem

Delikatne chusteczki oczyszczające JOHNSON'S® zmywają brud i bakterie łagodnie, ale skutecznie. Maluchy mogą bawić się i odkrywać świat za pomocą zmysłów, aby rozwijać swoje zdolności poznawcze, czując się przy tym czysto i bezpiecznie.

Małe dzieci dopiero zaczynają odkrywać, jak duży, ciekawy i skomplikowany jest świat. Używają własnego ciała do eksploracji wszystkiego, począwszy od kuchennej podłogi po piasek w piaskownicy. Zabawa z małymi dziećmi może być jeszcze ciekawsza. Maluchy są teraz całkowicie zaangażowane w odkrywanie świata i uczą się coraz lepiej komunikować za pomocą gestów, dźwięków i słów. Ponadto uczą się stać na własnych nogach oraz chodzić do przodu i do tyłu.

Co więcej, niedługo zaczną też biegać, skakać i wspinać się. Będą również używać palców i dłoni do odkrywania świata na wiele sposobów (bądź więc gotowa na takie wyzwania). Każde dziecko bada świat na swój własny sposób. Niektóre maluszki są bardzo aktywne. Inne wolą spokojniejszą zabawę i czerpią prawdziwą przyjemność, bawiąc się po cichu.

Propozycje zabaw z małymi dziećmi

 1. Bieganie, wspinaczka i zabawy ruchowe

  Większość dzieci lubi tradycyjne zabawy, takie jak „kółko graniaste” czy gra w „głupiego Jasia”, które zachęcają do ruchu, śpiewania, słuchania, czekania na swoją kolej i współpracy. Spacer po parku, wycieczka na plac zabaw i wspólne zabawy w ogrodzie stwarzają zawsze wspaniałą okazję do biegania, wspinania się i zabawy z innymi dziećmi. W deszczowe dni również warto spróbować aktywnie spędzić dzień — zbudować w pokoju tor przeszkód, rozbić namiot i opowiadać w nim wymyślone historie.

 2. Jeszcze raz… jeszcze… jeszcze

  Poprzez powtarzanie czynności dzieci dowiadują się, jak działają rzeczy i co do siebie pasuje. Mogą do znudzenia napełniać pudełko zabawkami i wyrzucać je, aby zrozumieć, że coś jest puste lub pełne oraz że przedmioty mogą znajdować się w środku lub na zewnątrz. Ponadto małe dzieci chcą często wiele razy słuchać tej samej opowieści lub ciągle śpiewać tę samą piosenkę. Taka powtarzalność pomaga małemu dziecku nauczyć się, czego można oczekiwać, a ponadto daje im poczucie bezpieczeństwa i kontroli. Oprócz tego maluch bada w ten sposób świat, ucząc się i doskonaląc nowe umiejętności, co zwiększa jego pewność siebie.

 3. Jaka to melodia?

  Ponieważ małe dzieci uczą się poprzez naśladowanie, uwielbiają śpiewać piosenki i słuchać, jak czytasz im książeczki z rymowankami. Łatwiej nauczyć się słów, które się rymują lub pasują do muzyki. Aby zaangażować dziecko w zabawę, spróbuj na chwilę przerwać śpiewanie lub odtwarzanie piosenki. Czy dziecko wie, jakie słowa będą dalej? Tańczcie razem do muzyki, poruszając nóżkami i rączkami dziecka. To wspaniały sposób, aby pomóc maluszkowi wyrażać emocje i doświadczać swobody ruchów.

 4. Pracowite rączki

  Badanie świata przez małe dzieci polega w dużej mierze na odkrywaniu i uczeniu się, jak sprawić, aby coś działało. Dzieci używają paluszków i rączek, aby wciskać przyciski, wkładać przedmioty do pudełek i wyrzucać je z nich, czy też aby przewracać strony w książeczce. Umiejętność pchania i wyciągania pozwala dziecku włączyć muzykę lub przeglądać ulubioną książeczkę. Ponadto malcowi może również spodobać się malowanie paluszkami, kolorowanie, zabawa ciastoliną lub wyciskanie wody z gąbki.

Marka JOHNSON'S® wie, jak ważne dla dziecka jest używanie rąk do zabawy i badania świata wokół siebie oraz dotykanie wszystkiego, z czym się stykają, co sprawia, że na ręce malucha są często brudne i narażone na obecność zarazków. Dlatego delikatne chusteczki oczyszczające JOHNSON’S® tak świetnie się sprawdzają, skutecznie usuwając brud i 99,9% zarazków!

Wiedza firmy JOHNSON’S®

Kochamy naszych małych odkrywców. Rozumiemy też, że skóra małego dziecka jest bardzo delikatna i różni się od skóry dorosłej osoby, dlatego potrzebuje delikatnej i łagodnej pielęgnacji. Dlatego opracowaliśmy delikatne chusteczki oczyszczające JOHNSON'S®, dzięki którym możesz skutecznie umyć delikatną skórę dziecka, chroniąc ją przed brudem i zarazkami, gdy maluszek bawi się i odkrywa nowy świat wokół siebie. Dzięki klinicznie potwierdzonemu łagodnemu działaniu i zastosowaniu formuły NO MORE TEARS® chusteczek tych można używać do oczyszczania całego ciała — nawet okolicy oczu.

Powrót do góry