Propozycje zabaw z niemowlętami
Widzieć radość w oczach dziecka i słyszeć jego beztroski śmiech to wystarczające powody, aby cieszyć się wspólną zabawą. Jednak istnieje jeszcze lepszy powód, dla którego należy bawić się z dziećmi — wspieranie ich rozwoju.
Podczas zabawy z niemowlęciem używaj wszystkich jego zmysłów: wzroku, słuchu, powonienia, dotyku i smaku. Zmysły są narzędziami, których niemowlę używa do odkrywania świata i zdobywania wiedzy. Wypróbuj kilka z poniższych zabaw, które angażują wszystkie zmysły dziecka.
Naśladowanie
Niemowlę uczy się mówić, naśladując wydawane przez nas dźwięki. Zachęcaj niemowlę do interakcji, rozmawiając z nim i przemawiając do niego pieszczotliwie. Chwal dziecko, jeśli uda mu się Ciebie naśladować. Podczas czytania bajki pokaż dziecku, że po naciśnięciu przycisku usłyszy dźwięk, np. kwakanie kaczki. Możesz je też nauczyć, jak przewracać strony książeczki.
A kuku
Podczas ubierania lub zmiany pieluchy pobaw się z niemowlęciem w „a kuku”. Na początku maluszek będzie wyrażać swoją radość przez uważną obserwację. W późniejszym okresie dziecko będzie uśmiechać się, wydawać dźwięki i kopać nóżkami.
Śpiewanie i taniec
Jeśli masz ulubioną piosenkę, którą słyszałaś od swojej mamy, kontynuuj tę tradycję i śpiewaj ją swojemu maluszkowi. Nie martw się, że będziesz fałszować. Dziecko uwielbia słuchać Twojego głosu. Podczas śpiewania możesz również tańczyć, co na pewno zainteresuje maluszka. Słuchaj różnych rodzajów muzyki i dowiedz się, jaką muzykę dziecko lubi najbardziej.
Zabawy piłką
Piłka to wspaniała zabawka, dzięki której dziecko odkrywa świat wszystkimi zmysłami. Jeśli to możliwe, daj niemowlęciu piłkę o różnych kolorach i zróżnicowanej fakturze. Zachęć maluszka do zabawy piłką, tocząc ją tam i z powrotem. Pozwól dziecku samemu sprawdzić, jak można bawić się piłką. Wyjdźcie na dwór i odbijajcie piłkę o ścianę lub chodnik.
W miarę jak niemowlę rośnie i rozwija się, uczy się używać własnego ciała do odkrywania świata. Zaczyna również sięgać po przedmioty i chwytać je, co pozwala mu bawić się zabawkami na różne sposoby.
W wieku około 9 miesięcy niemowlę zaczyna rozumieć związki przyczynowo-skutkowe. Będzie na przykład wiedzieć, że jeśli naciśnie właściwy przycisk w książeczce, kaczka zacznie kwakać. Ponadto zrozumie, że rzeczy, których nie widać, nadal istnieją. Na przykład, że podczas zabawy w „a kuku” nadal ukrywasz się za swoją koszulką, chociaż dziecko Ciebie nie widzi.
Przed ukończeniem pierwszego roku życia dziecko będzie komunikować się z Tobą za pomocą gestów, mimiki, dźwięków, a może nawet kilku słów.