Skip to main content

Ząbkowanie niemowląt – jak pomóc maluszkowi

Proces ząbkowania jest naturalnym etapem rozwoju niemowlaka. U niektórych maluchów rozpoczyna się już w trzecim miesiącu życia, u innych około siódmego lub ósmego. Dowiedz się, jak możesz zmniejszyć dyskomfort ząbkującego maluszka i zadbać o higienę jamy ustnej Twojego dziecka. 

Wyrzynanie się zębów mlecznych to z medycznego punktu widzenia naturalny, ale i bardzo złożony etap rozwoju każdego dziecka.

Ząbkowanie to indywidualny proces, który może trwać od kilku dni nawet do kilku miesięcy.

Wiele szczęścia mają dzieci, u których wyrzynanie się zębów mlecznym przebiega niezauważalnie. W wielu jednak przypadkach ząbkowanie daje się we znaki wszystkim domownikom, także rodzicom.

Stosując farmakologiczne i niefarmakologiczne metody, możesz pomóc swojemu maluszkowi przejść trudny czas ząbkowania i zmniejszyć dolegliwości związane z pojawianiem się zębów.

Eksperci zalecają, aby dbać o higienę jamy ustnej od pierwszych dni życia noworodka. W okresie ząbkowania staje się to szczególnie ważnych zagadnieniem.

Podczas ząbkowania dziecko wkłada do ust rączki oraz różne przedmioty, tym samym może spowodować ranki lub skaleczenia w jamie ustnej. Dlatego zastosuj produkt, który działa miejscowo znieczulająco oraz antyseptycznie.

Powrót do góry