Skip to main content

Higiena jamy ustnej małego dziecka.
Pierwsza wizyta u dentysty.

Jeżeli pragniesz, aby Twoje dziecko w przyszłości miało piękny, zdrowy uśmiech, zadbaj o niego już przed wyrżnięciem się pierwszego ząbka. Higiena jamy ustnej niemowląt i małych dzieci jest ważnym elementem profilaktyki schorzeń jamy ustnej podczas ząbkowania. Pamiętaj, że próchnica to choroba, która dotyczy także niemowląt i pojawia się na przednich górnych zębach.

Mamo, czy wiesz, że…

Twoje mleko nie sprzyja powstawaniu płytki nazębnej, ale mimo to niemowlę zagrożone jest rozwojem próchnicy. Dotyczy to przypadków, gdy dieta Twojego dziecka uzupełniana jest o napoje słodzone, pokarmy zawierające cukier lub łatwo fermentujące węglowodany (np. mleko, owoce). Jeżeli chcesz zmniejszyć ryzyko próchnicy, ogranicz ilość spożywanego przez niemowlę cukru i skorzystaj z porad naszych ekspertów:

  • Karm niemowlę piersią przez pierwszy rok życia lub dłużej, jeżeli Ty oraz Twoje dziecko czujecie taką potrzebę.
  • Po karmieniu piersią oczyść dziąsła oraz zęby dziecka. Tę czynność wykonuj także przed snem wieczorem.
  • Nie przyzwyczajaj dziecka do zasypiania z butelką. Jeżeli jednak Twój maluch zabiera do łóżeczka butelkę, niech będzie ona wypełniona wodą, nie słodkimi napojami.
  • Ogranicz spożywanie słodzonych napojów i pokarmów między posiłkami.
  • Unikaj napojów gazowanych oraz owocowych, które najczęściej zamiast naturalnego soku zawierają bogaty we fruktozę syrop kukurydziany.
  • Zachęcaj swoje dziecko do picia wody lub mleka między posiłkami.
  • Zachęcaj malucha do spożywania owoców.
  • Ograniczaj spożycie 100% soku owocowego do ilości zalecanej przez lekarzy, czyli nie więcej niż 100ml dziennie.

Jeżeli chcesz uniknąć próchnicy u dziecka, zadbaj o dokładną higienę jamy ustnej maluszka i regularne wizyty u dentysty. Odwiedź stomatologa dziecięcego w ciągu 6. miesięcy od pojawienia się pierwszego zęba, lecz nie później niż rok od urodzenia się dziecka. Stomatolog sprawdzi stan zdrowia i doradzi Ci, jak troszczyć się o higienę jamy ustnej.

Higiena jamy ustnej zmienia się z wiekiem
Poznaj kilka wskazówek, które pomogą Ci właściwie troszczyć się o uśmiech dziecka.

Od narodzin do 6 miesięcy:
Higiena stomatologiczna zaczyna się od urodzenia, więc jeżeli będziesz wdrażać zdrowe nawyki od samego początku, możesz znacząco zredukować ryzyko próchnicy. Czyść delikatnie dziąsła niemowlęcia zwilżoną ściereczką lub wilgotną gazą. Nie sprawdzaj temperatury butelki swoimi ustami, gdyż próchnica jest chorobą zakaźną.

6 - 12 miesięcy:
Najprawdopodobniej pierwszy ząbek u Twojego dziecka pojawi się między 6. a 8. miesiącem życia. Aby zmniejszyć ryzyko próchnicy, czyść jego dziąsła po każdym karmieniu wilgotną ściereczką lub gazą. Gdy już widzisz ząbek u maluszka do pielęgnacji jamy ustnej używaj specjalnej miękkiej szczoteczki do zębów, ale bez pasty. Jeżeli Twoje dziecko je już stałe pokarmy i może wypić płyn ze szklanki, rozpocznij proces odstawiania butelki.

Kontroluj regularnie stan i układ zębów Twojego dziecka. Sprawdzaj, czy na zębach są małe białe lub brązowe plamki. To może być syngał ostrzegawczy! Czym prędzej skontakuj się ze stomatologiem.

Pamiętaj także, że używana w domu woda pitna nie jest filtrowana. Podczas wizyty u dentysty zapytaj o odpowiednią suplementację fluorem dla niemowąt.

12 – 18 miesięcy:
Zanim Twoje dziecko ukończy rok, powinniście udać się na pierwszą wizytę do stomatologa dziecięcego. A w domowym zaciszu pielęgnuj uśmiech malucha, szczotkując mu zęby dwa razy dziennie. Regularnie sprawdzaj, czy na ząbkach nie występują białe lub brązowe plamy, które mogą oznaczać próchnicę zębów.

18 miesięcy – 5 lat:
Twoje dziecko skończyło 2 latka? To czas, by rozpocząć szczotkowanie zębów 2 razy dziennie z użyciem dużej ilości fluoryzowanej pasty do zębów. Zacznij naukę samodzielnego szczotkowania zębów przez dziecko i sprawdzaj, czy nie połyka ono pasty. Nim osiągnie pełnię zdolności manualnych, czyli około 6. roku życia, Twoje dziecko powinno już samodzielnie szczotkować zęby.

Czyścimy jamę ustną niemowlęcia.
Poradnik krok po kroku.

Oczyszczając jamę ustną dziecka, wykonuj wszystkie niezbędne czynności:

  • Dokładnie umyj ręce
  • Przygotuj gaziki lub inne przybory do oczyszczania jamy ustnej
  • Przygotuj szklankę z letnią wodą lub słabym naparem rumianku
  • Owiń gazik wokół swojego palca wskazującego, następnie zamocz go w przygotowanym płynie.
  • Włóż delikatnie palec do ust dziecka. Przetrzyj górny i dolny wał dziąsłowy, błonę śluzową policzków oraz wyrżniętych ząbków.

Jeżeli Twoje dziecko wyraźnie nie chce poddać się czynności higienicznej, zamyka usta lub gryzie, wykonaj następujące czynności:

  • Wsuń delikatnie palec w okolicach kącika ust.
  • Przesuń palec wzdłuż wewnętrznej powierzchni policzka w kierunku tylnej części jamy ustnej.
  • Gdy Twój palec znajdzie się w tylnej części jamy ustnej, wsuń go delikatnie między górny i dolny wał dziąsłowy, bądź górne i dolne zęby.
  • Kiedy dziecko otworzy usta, przetrzyj całą jamę ustną.

Co Was czeka u dentysty?
Aby wizyta u stomatologa była przyjemna, możesz usiąść na fotelu i posadzić dziecko na swoich kolanach. Dentysta sprawdzi, jak rozwijają się szczęki oraz zęby, oczyści je, a następnie udzieli Ci porad dotyczących codziennej pielęgnacji.

Wizyta u stomatologa dziecięcego może być bardzo wartościową lekcją dla Ciebie. Wiedza, jaką przekaże podczas spotkania w niedługiej przyszłości oszczędzi Twojemu dziecku bólu, a Tobie wydatków związanych z leczeniem próchnicy. Dzięki programowi profilaktycznemu dowiesz się, jak przeprowadzić właściwie zabiegi higieniczne w jamie ustnej dziecka, uzyskasz porady dietetyczno - żywieniowe, a także zaplanujesz fluoryzacje oraz harmonogram wizyt kontrolnych.

Aby wizyta była czystą przyjemnością:

  • upewnij się, że przed wizytą u stomatologa dziecko jadło lekki posiłek i ma wyszczotkowane zęby
  • nie umawiaj wizyty u dentysty w godzinach, w których dziecko zazwyczaj ma drzemkę
  • słuchaj i realizuj wskazówki doświadczonego stomatologa, a lęk i poddenerwowanie dziecka wizytą w gabinecie szybko minie.

 

Powrót do góry