Skip to main content

Ząbkowanie – co to takiego?
Przebieg ząbkowania i objawy

Ząbkowanie, ale co to?
Ząbkowanie to proces, podczas którego z dziąseł Twojego maluszka wychodzi pierwszy zestaw zębów, zwanych zębami pierwotnymi.

Kiedy zaczyna się ząbkowanie?
Nie ma jednego, ściśle określonego czasu ząbkowania. Najczęściej proces rozpoczyna się około 6. miesiąca życia, ale równie dobrze Twoje dziecko może rozpocząć ząbkowanie między 3 a 12 miesiącem. Pewne jest, że do 3 roku życia uśmiechnie się do Ciebie kompletem 20 mleczaków.

Jakie są objawy ząbkowania?
To jak przebiegać będzie ząbkowanie i czym się objawi, jest kwestią indywidualną dla każdego maluszka. Równie dobrze może być to szczęśliwy okres pełen zabawy gryzakami i uśmiechów, jak i czas dolegliwości, dyskomfortu i płaczu. Z badań wynika, że najczęstszymi objawami ząbkowania są:

  • Gryzienie twardych gryzaków (86% dzieci)
  • Obfite ślinienie (66% dzieci)
  • Niepokój (46% dzieci)
  • Zaburzenia snu (43% dzieci)
  • Brak łaknienia  (33% dzieci)1

Ząbkowanie krok po kroku
Proces ząbkowania składa się z kilku etapów, a jego poznanie i zrozumienie może ułatwić zarówno Tobie jak i Twojemu dziecku przetrwanie tego okresu.

Etap 1: (0-5 miesięcy)
Już po urodzeniu maluszek ma pełny zestaw 20 zębów pierwotnych, zwanych „zębami mlecznymi”. Jednak w okresie niemowlęctwa są one ukryte w dziąsłach.

 

 

Etap 2: (5-10 miesięcy)
U Twojego dziecka pojawiają się pierwsze dolne i górne przednie zęby oraz siekacze, a wraz z nimi objawy ząbkowania. Wyrzynanie ząbków i ich nierówne krawędzie często powodują ucisk delikatnych dziąseł, co może skutkować bólem i dyskomfortem. Chcąc uśmierzyć nieprzyjemne dolegliwości, Twoje dziecko będzie sięgało po różne przedmioty i wkładało je do buzi. Pamiętaj, aby w tym okresie szczególnie zwracać uwagę na to, by rączki dziecka oraz przedmioty były czyste.

 

ikona3Etap 3: (10-20 miesięcy)
U maluszka następuje wyrzynanie zębów pierwotnych w tylnej części jamy ustnej. Zaczną się pojawiać zęby trzonowe pierwsze, czyli tzw. „czwórki”. Choć objawy będą przypominać te z etapu drugiego, na pewno zauważysz jeszcze większe pragnienie żucia oraz wzrost ślinienia się dziecka. W tym okresie mogą zdarzyć się także: gorączka, biegunki i utrata apetytu. Jeżeli zaobserwujesz niepokojące objawy u swojej pociechy, skontaktuj się z lekarzem specjalistą.

 

ikona4Etap 4: (19-20 miesięcy)
W tym okresie niektóre zęby mleczne maluszka mogą już się stykać, gdyż będą się pojawiać kły. Jednak dziecko wciąż będzie odczuwać pewne dolegliwości, które możesz łagodzić postępując zgodnie ze wskazówkami z poprzednich etapów.

 

ikona5Etap 5: (27-29 miesięcy)
Ostatni etap ząbkowania bywa dla wielu dzieci najbardziej dotkliwy. Pojawiają się zęby drugie trzonowe („piątki”). Aby zmniejszyć ból, podawaj swojemu dziecku twarde warzywa do żucia i otocz je jeszcze większą miłością.

 

Dowiedz się więcej o rekomendowanych sposobach radzenia sobie z ząbkowaniem u dzieci.

1.    H. Boguszewska-Gutenbaum, J. Janicha, P. Sobiech, D. Olczak-Kowalczyk: Symptomy ogólne i miejscowe związane z wyrzynaniem zębów mlecznych, Borgis - Nowa Stomatologia 3/2014, s. 127-130

Powrót do góry